Ketty Le Henaff-Pillet. Fot. Lectra

Ketty Le Henaff-Pillet. Fot. Lectra

  • Autor: Beata Michalik
  • 03 lis 2016 12:11

Branża meblowa jest otwarta na innowacje

O tym, dlaczego warto zainwestować w optymalizację produkcji mebli tapicerowanych i jaki potencjał mają pod tym względem polskie przedsiębiorstwa - rozmawiamy z Ketty Le Henaff-Pillet, marketing managerem w centrali firmy Lectra we Francji.

Specjalnością firmy Lectra są tzw. zintegrowane rozwiązania, m.in. dla przemysłu meblarskiego. Proszę wyjaśnić, co kryje się pod tym określeniem?

Dla przemysłu meblarskiego Lectra dostarcza dedykowane rozwiązania, obejmujące cały proces produkcyjny, począwszy od projektowania, wdrażania i rozwoju produktu, aż do cięcia skóry oraz tkanin, zarówno gładkich, jak i wzorzystych. Rozwiązania te zostały zaprojektowane specjalnie w celu spełnienia potrzeb producentów mebli. Nasz zespół liczy 180 ekspertów do spraw dedykowanych rozwiązań na całym świecie, posiadają oni rozległą wiedzę na temat najlepszych praktyk branżowych na rynku mebli tapicerowanych. Zdajemy sobie sprawę, że każda firma jest inna i dlatego staramy się zapewniać wysoce dostosowane rozwiązania, które spełniają indywidualne potrzeby i cele, a także pozwalają realizować przedsiębiorcom ich biznesowe ambicje. Nasza oferta opiera się na 3 filarach, którymi są: współpraca, innowacja, doświadczenie.

Jak wygląda zapotrzebowanie na systemy optymalizacji w produkcji mebli tapicerowanych? Czy – z Państwa punktu widzenia – jest to obiecująca branża?

Meble to bardzo obiecujący segment przemysłu, który aktualnie przechodzi głębokie zmiany. Niektóre z ważnych rynków światowych są wciąż w fazie stagnacji po globalnym kryzysie w 2009 roku, inne z kolei rozwijają się dynamicznie. Na pewno wszędzie branża mebli tapicerowanych musi teraz stawić czoła długoterminowym wyzwaniom, chodzi między innymi o wzrost płac, brak wykwalifikowanej siły roboczej, a także zmierzyć się z problemem niskiej atrakcyjności w porównaniu do innych sektorów gospodarki. Z drugiej strony, czynniki strukturalne są bardzo silne: demografia, rozwój sektora budowlanego, rosnąca popularność mebli modułowych, dostosowanych do indywidualnego klienta – wszystko to wydaje się być dużym wsparciem dla sektora w najbliższych latach. Odpowiedzią na tę skomplikowaną sytuację jest optymalizacja systemu produkcji, która pozwala na przyspieszenie realizacji zamówień i elastyczność względem rynku. Ta sytuacja jest bardzo korzystna dla nas, a będzie jeszcze lepsza dzięki postępującemu rozwojowi e-handlu detalicznego, który będzie wymagał usprawnienia łańcucha dostaw.

W jakim czasie producentowi mebli tapicerowanych może zwrócić się inwestycja w specjalistyczne oprogramowanie i maszyny?

Z usprawnienia procesu produkcyjnego wynika cały szereg korzyści. Inwestycja w oprogramowanie i maszyny natychmiast wpływa na zwiększenie wydajności i szybkości produkcji, a także na poprawę jakości i zużycia materiału. Reorganizacja procesów produkcyjnych pozwala zwiększyć elastyczność przedsiębiorstwa i dostosować się do potrzeb klientów, dzięki czemu firma może zwiększyć sprzedaż i rozszerzyć grono swoich partnerów biznesowych.

Jak wygląda wykorzystanie systemów Lectra w Polsce? Czy w Polsce łatwo jest wprowadzić innowacyjne technologie produkcji?

Polska staje się coraz ważniejszym rynkiem dla Lectry. Jednak poziom automatyzacji przemysłu meblarskiego w Polsce jest o połowę niższy niż np. w Niemczech czy innych krajach zachodnioeuropejskich. Polska wciąż opiera się głównie na tradycyjnych systemach pracy, dzięki czemu widzimy tutaj duży potencjał. Na szczęście polski przemysł meblarski jest otwarty na innowacje. Firmy coraz lepiej rozumieją i doceniają znaczenie nowoczesnych technologii.

CZYTAJ CAŁY WYWIAD - w najnowszym wydaniu magazynu "Meble Plus"


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ