Marcel Wanders

Marcel Wanders

  • Autor: bm
  • 30 wrz 2016 12:28

Innowacyjne podejście do projektowania mebli

Marcel Wanders - znany projektant mebli i przedmiotów użytkowych - nie stara się akcentować funkcji projektowanych przedmiotów, ale przede wszystkim zależy mu na ich pięknie i formie. Twierdzi, że zanim cokolwiek kupimy, musi nas zachwycić, zaintrygować, przyciągnąć wzrok.

W jego projektach można dostrzec odważną zabawę formą, prowokację i żart sytuacyjny. Tworzy przedmioty piękne, a jednocześnie zaskakujące. W pierwszej chwili trudno sobie wyobrazić, że biały, koronkowy fotel misternie wydziergany szydełkiem (Crochet chair) jest tak naprawdę funkcjonalnym przedmiotem użytkowym.

Urodził się w niewielkim holenderskim miasteczku Boxtel i ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Arnhem w 1988 r. Był jednym z założycieli grupy projektowej Droog Design w Amsterdamie w 1995 r. a już rok później świat o nim usłyszał i zachwycił się jego dziełem. Sława Marcela Wandersa rozpoczęła się od projektu krzesła Knottet Chair na potrzeby Droog Design, które zostało wykonane ze wzmacnianego żywicą epoksydową, misternie powiązanego w węzły sznurka. Stworzył przedmiot z pozoru niemożliwy do wykonania, czym zaskoczył cały świat. Po tym wydarzeniu jego kariera nabrała rozmachu. W 2001 r. stworzył wraz z Casperem Vissersem markę Moooi, która od tego czasu nieustannie zachwyca świat innowacyjnymi projektami. Wanders projektuje przedmioty użytkowe od mebli poprzez oświetlenie, dywany, tapety, przedmioty dekoratorskie, po kosmetyki, biżuterię i sprzęt elektroniczny, ale też kreuje wnętrza publiczne. Pod jego marką powstało ponad 1700 projektów, współpracuje ze światowymi firmami, takimi jak: Alessi, Bisazza, KLM, Cappellini, Flos, Vista Alegre, Louis Vuitton, MAC, LG, Swarovski, Marks & Spencer czy Puma. Jego twórczość doceniana jest na całym świecie i pokazywana podczas wystaw w najbardziej liczących się muzeach.

W Polsce jego projekty możemy kupić między innymi w galerii lub w sklepie internetowym Mesmetric.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ