Biznesmeblowy.pl

Lech Kapica - zasłużony dla meblarstwa

  • Autor: ap
  • 06 lut 2014 15:25

W tym roku mija piąta rocznica śmierci dr inż. Lecha Kapicy, pracownika Katedry Meblarstwa, Wydziału Technologii Drewna, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Warto więc przypomnieć sylwetkę i dokonania Lecha Kapicy.

9 lutego 2009 roku opuścił nas Człowiek wielkiego formatu, eleganckich i transparentnych zasad, niezwykłej inteligencji i serdeczności, który pozostawił trwały i niezwykły ślad w historii oraz dokonaniach Katedry Meblarstwa. Miał znakomicie opanowany warsztat naukowy i dydaktyczny. Dr inż. Lech Kapica wyróżniał się niezwykłą osobowością. Posiadał rozległe wiadomości z zakresu ergonomii i konstrukcji mebli. Gruntownie wykształcony, miał duży udział w poszukiwaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań złożonych problemów technicznych dotyczących meblarstwa - tak wspominają go pracownicy Katedry Meblarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jego pasją zawodową była ergonomia, a także biomechanika, które z licznymi sukcesami stosował w projektowaniu mebli. Był prekursorem metodyki multidyscyplinarnego projektowania mebli, a zwłaszcza antropotechnicznego modelowania konstrukcji mebli tapicerowanych. Prowadził i rozwijał Laboratorium Badania i Atestacji Mebli Katedry Meblarstwa, współpracował z Polskim Centrum Badań i Certyfikacji w Warszawie, Instytutem Technologii Drewna w Poznaniu oraz Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Był członkiem: Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa a także Kapituły Godła Promocyjnego Teraz Polska. 

Wyniki jego oryginalnych prac naukowych, wielokrotnie wdrażanych w fabrykach mebli, a także osiągnięć dydaktycznych wyróżnione były: dwukrotnie nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, złotym i brązowym krzyżem zasługi, dwunastoma nagrodami Rektora macierzystej Uczelni, oraz medalem pamiątkowym z okazji X-lecia TMMT.

W 1994 roku uzyskał trzeci stopień specjalizacji zawodowej w zakresie nauczania przedmiotów drzewnych nadanego przez Główną Komisję ds. Specjalizacji Zawodowych Nauczycieli. Miał znakomicie opanowany warsztat naukowy i dydaktyczny. Wykształcił dwa pokolenia technologów drewna zawsze zyskując ich szczere uznanie i szacunek. Jego otwartość na współpracowników i studentów zawsze ulepszały każdy powszedni dzień. Współpraca z dr. inż. Lechem Kapicą była przyjemnością i jak zawsze sposobnością do zaczerpnięcia z bogatego i usystematyzowanego doświadczenia, którym Lech Kapica dzielił się bezinteresownie. – wspomina prof. dr hab. inż. Jerzy Smardzewski, Katedra Meblarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

WASZE KOMENTARZE (58) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce