Dekor Sosna Beeton firmy Impress Decor. Fot. Impress Decor

Dekor Sosna Beeton firmy Impress Decor. Fot. Impress Decor

  • Autor: mg
  • 05 paź 2016 10:04 (aktualizacja: 05 paź 2016 10:27)

Dekory "iglaste" - poznaj rynkowe hity!

Uniwersalność zastosowań i szeroka gama wzorów to niewątpliwe atuty dekorów inspirowanych drewnem drzew iglastych. Za sprawą jasnej kolorystyki i delikatnego rysunku doskonale wpisują się one w skandynawski minimalizm, który coraz częściej gości w polskich wnętrzach. Ale bynajmniej nie jest to jedyny obszar ich wykorzystania.

Drewno drzew iglastych, obok dębu, buku i brzozy, jest najchętniej wybieranym przez polskich meblarzy materiałem naturalnym. Nic dziwnego, że dużą popularnością cieszą się również dekory drewnopodobne inspirowane jego rysunkiem. Rzecz jasna, póki co nie stanowią one poważnej konkurencji dla dekorów dębowych bądź „buków”, tym niemniej producenci papierów dekoracyjnych postrzegają je jako ważną część swojej oferty. Potwierdzają to zarówno nowości wprowadzone na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy, jak i kolejne interpretacje drewna sosnowego czy świerkowego pojawiające się na rynku.

Minimalizm polubił sosnę

Sosna, świerk i modrzew to gatunki drzew iglastych, wśród których producenci papierów dekoracyjnych najczęściej szukają inspiracji. W praktyce dają one szerokie pole do designerskich popisów. Ich naturalny rysunek może się bowiem różnić w zależności od miejsca pochodzenia danego drzewa. Ale to nie wszystko. Projektant może przecież dokonać ich dowolnej metamorfozy, której granice wyznaczają wyłącznie fantazja i pomysłowość. Najczęściej pierwowzorem dekorów „iglastych” są sosny, świerki i modrzewie. Za ich najbardziej charakterystyczne cechy uznaje się duże sęki i pęknięcia, a także specyficzną kolorystykę – mówi Sylwia Lasota, kierownik ds. marketingu i sprzedaży firmy Interprint. Lecz jednocześnie dodaje: Ale w najnowszych dekorach często trudno szukać tego typu elementów. Tworząc dekory, projektanci mają dziś dużą swobodę i wiele możliwości modyfikacji, dlatego mnóstwo wzorów jest tylko swobodną interpretacją oryginalnego rysunku naturalnego drewna.

Siłą dekorów inspirowanych drewnem drzew iglastych jest niewątpliwie naturalność. Fascynacja wszystkim co naturalne została przekuta na jeden z najważniejszych trendów wnętrzarskich. Nadają wnętrzu przytulny klimat, sprawiają, że czujemy się bliżej natury i efektywniej wypoczywamy w tych pomieszczeniach. Doskonale wpisuje się to w aktualną modę na naturalność we wnętrzu, co szczególnie uwidacznia się w popularnym, również w Polsce, stylu skandynawskim – mówi o dekorach „iglastych” Danuta Pawlik, menedżer ds. marketingu firmy Schattdecor.

Powściągliwy rysunek dekorów inspirowanych drewnem drzew iglastych i ich jasna kolorystyka idealnie wpisują się w skandynawski minimalizm, który chętnie wybierany jest przez Polaków jako styl aranżacji wnętrz. Tego typu meble dobrze będą prezentowały się w świetlistych, nieprzeładowanych dekoracjami pomieszczeniach. Niekiedy dekory te naśladują malowane na biało deski. Widoczne pod warstwą farby słoje i ślady przetarć sprawiają, że zyskują na atrakcyjności.

Efekty bielenia stają się coraz bardziej popularne, być może wpływ na to ma również moda na estetykę vintage. Zostały one zastosowane choćby w dekorach takich firm, jak Impress Decor („Sosna Alvaro”), Schattdecor („Sosna Ponderosa”, „Sosna Kodiak”) i Interprint („Vinterbergh”, „White Washed Wood”).


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ