Biznesmeblowy.pl

Meble fornirowane charakteryzują się dużą trwałością i elegancją. Fot. Mebin

Głębia i urok forniru

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 27 gru 2013 18:00

Fornir to produkt wyjątkowy sam w sobie. Nie tylko ze względu na możliwość tworzenia powierzchni o fakturze i naturalnym wyglądzie drewna przy jednoczesnym wyeliminowaniu jego typowych wad, ale też z powodu poszerzającego się wachlarza opcji kolorystycznych i wzorniczych, zwłaszcza wśród oklein modyfikowanych.

Forniry, czyli bardzo cienkie płaty drewna uzyskiwane poprzez skrawanie ściętych pni drzew – jak twierdzą producenci – nie tracą na popularności. Klienci chętnie kupują meble wykończone okleiną, bowiem do złudzenia przypominają one te wykonane z masywu. Producenci dostrzegając tę zależność konsekwentnie pracują nad rozwojem produktów, tym samym sukcesywnie zaspakajają wszystkie potrzeby rynku. Kreują trendy, tworzą nowe wzory, odcienie, a także modyfikują skład oklein w taki sposób, aby jak najbardziej odpowiadały one aktualnym potrzebom rynku. Nierzadko sięgają nawet po sposoby, które w znacznym stopniu zmieniają naturę forniru.

Dzięki technologicznej ingerencji we włókno drewna, fornir staje się doskonalszy od samej natury. Każdy arkusz oklein wygląda identycznie i pozbawiony jest wszelkich niedoskonałości. Dla niektórych jednak ten argument działa właśnie na niekorzyść oklein modyfikowanych, pozbawionych charakterystycznego uroku niepowtarzalności drewna. Klienci indywidualni zdecydowanie wybierają okleiny naturalne, właśnie ze względu na ich niepowtarzalny wygląd. W przeciwieństwie do klienta przemysłowego, który częściej wybiera forniry modyfikowane, nie przywiązując tak dużej wagi do kolorystyki czy rysunku. Właśnie ze względu na jednorodność i powtarzalność rysunku, który jest tak naprawdę sztucznie tworzony. – mówi Michał Stochmal z firmy DLH Poland.

Chętnie kupowane

W dostępnej na rynku ofercie dominują gatunki rodzime i europejskie. Od kilku sezonów zainteresowaniem cieszy się czereśnia europejska, akacja a także brzoza fińska biała. Inne popularne propozycje to wzory charakteryzujące się bogatymi, fantazyjnie zarysowanymi słojami, takie, jak brzoza sękata, orzech czeczot czy wiąz czeczot.

Na rynku polskim nic nie jest w stanie zagrozić silnej pozycji fornirów otrzymywanych z drewna buku, dębu, klonu czy sosny. Chętniej kupowane są dekory ciemne, jednak sprzedawcy zauważają coraz większe zainteresowanie fornirami w odcieniach jasnych, takich, jak dąb europejski, dąb szary, dąb siwy czy sosna bielona. Firma Alpi, wyłączny przedstawiciel firmy Alpilignum, do oferty wprowadziła właśnie forniry dąb bryza, dąb rustykal i orzech czarny. Wyróżnia je ciekawa forma usłojenia określana jako „półflader”.

Bardzo doceniany jest także fornir orzecha amerykańskiego, ze względu na jego głęboką brązową barwę oraz wyraźnie zarysowane, dekoracyjne usłojenie. Niepowtarzalna kompozycja ciemnobrązowych pasm, które przechodzą w jaśniejsze tony sprawia, że orzech amerykański coraz częściej gości w naszych mieszkaniach. Pokryte nim meble z jednej strony ocieplają wystrój wnętrz i wprowadzają do nich relaksacyjny nastrój, zaś z drugiej podnoszą ich prestiż. Orzech daje duże możliwości kombinacji oraz połączeń z różnymi innymi materiałami, swobodnie dopasowując się do stylu pomieszczenia. – dodaje Michał Stochmal.

Optyczne złudzenia

Powierzchnie mebli w najbliższych latach – jak twierdzą eksperci – zdominują forniry modyfikowane z efektem 3D. Okleiny 3D to spreparowany fornir naturalny bądź modyfikowany, który pozwala uzyskać wzory do tej pory niedostępne dla okleiny. Dzięki trójwymiarowości elementy osiągają wymaganą wytrzymałość przy zdecydowanie mniejszej grubości, niż w przypadku zwykłego forniru. Rysunek drewna mimo mechanicznych przeróbek pozostaje także niezmieniony, co daje niesamowite efekty wizualne.

Warto podkreślić, że na rynek trafiają także okleiny, których rozwój podąża w kierunku wyższej elastyczności. Przykładem mogą być okleiny 3D marki Vinterio-Reholz należącej do grupy Danzer (dystrybutor w Polsce firma Gaber). Innowacyjność tego produktu polega na tym, że fornirem 3D można okleinować różnego rodzaju formy meblowe, nawet te o znacznym kącie odchylenia. Niezależnie od powierzchni czy też stopnia jej zakrzywienia, zwykle zachowują ten sam kolor i nie podlegają odkształceniom. Pozwala to zachować nie tylko swobodę podczas procesu produkcyjnego, ale też w projektowaniu mebli.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce