Fot. Studio Starimex/Max Kuchnie

Fot. Studio Starimex/Max Kuchnie

  • Autor: bm
  • 17 sie 2017 11:32 (aktualizacja: 18 sie 2017 10:39)

Idealny blat kuchenny - wymiary, właściwości, wzornictwo

Dla użytkownika kuchni znacznie ma nie tylko wygląd blatu i jego parametry wpływające na wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Liczy się też jego szerokość i grubość, a także wysokość, na jakiej został umocowany. Wymiary blatu mają bezpośredni wpływ na komfort jego użytkowania na co dzień,

Blaty w kuchni pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale przede wszystkim funkcjonalną. Dlatego powinniśmy zadbać o to, aby były odpowiednich rozmiarów. Wymiary blatu wpływają bowiem bezpośrednio na komfort podczas użytkowania. Po pierwsze istotna jest szerokość blatu, a dokładniej jego głębokość. Blat roboczy w kuchni, powinien mieć co najmniej 60 centymetrów – jest to tak naprawdę standardowe minimum. W przypadku, gdy mamy do czynienia z wystającymi rurami, które nieco odsuwają szafki oraz inne urządzenia od ściany, to warto zastosować szerszy (głębszy) blat. Jeśli chodzi o blaty laminowane, to mogą one mieć maksymalnie 120 centymetrów. Z kolei blaty z kamienia - jak informuje sieć sprzedaży Max Kuchnie - mogą być one przycięte nawet na większy wymiar.

Najpopularniejsza grubość blatów to 3,8 centymetra. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, gdyż taka grubość pozwala na swobodne zamontowanie zlewozmywaka oraz płyty grzewczej. Blaty o takiej grubości są bardzo wytrzymałe – nie potrzebują żadnego dodatkowego wzmocnienia. Na rynku dostępne są również blaty o większych grubościach – na przykład 4,8 centymetra. Są one jednak rzadziej stosowane, gdyż mogą one wymagać nietypowych rozwiązań – na przykład podczas montowania różnych urządzeń. Ponadto, grubsze blaty mogą po prostu wyglądać zbyt masywnie i w ten sposób przytłoczyć kuchenne wnętrze – zwłaszcza, gdy nie jest zbyt duże. Wysokość blatu musi być odpowiednio dobrana do wzrostu użytkownika – tylko wtedy, zapewni to komfortową pracę w kuchni. Na rynku obecnie dostępne są dwie wysokości blatów – 85 lub 90 centymetrów.

Jeśli chodzi o parametry i wygląd blatów, oferta na rynku jest wzbogacana co najmniej kilka razy w roku, a dostawcy blatów mają dla swoich klientów coraz więcej propozycji. Obok rozwiązań bardzo nowoczesnych, zarówno w formie, jak i funkcjonalności, są również propozycje dla zwolenników klasyki, tradycyjnych wnętrz i powierzchni nawiązujących do natury. Warto przy tym zauważyć, że najpopularniejsze są blaty wykonane z laminatów z dekorami odwzorowującymi rysunek drewna lub kamienia, a także powierzchnie z różnego rodzaju kompozytów, które dają czasem niepowtarzalne efekty wizualne.

 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ