Centrum obróbcze 5-osiowe Mitika z oferty firmy Teknika. Fot. Teknika

Centrum obróbcze 5-osiowe Mitika z oferty firmy Teknika. Fot. Teknika

  • Autor: mg
  • 19 paź 2016 08:43 (aktualizacja: 19 paź 2016 10:58)

Jak budować przewagę konkurencyjną w branży maszyn?

Najlepsze marże uzyskuje się na nietypowych zleceniach, których inni nie są w stanie wykonać, np. ze względu na stopień skomplikowania czy wymiary. Dlatego dużym zainteresowaniem na rynku maszyn dla przemysłu meblarskiego cieszą się rozwiązania pozwalające budować przewagę konkurencyjną.

Największym zainteresowaniem na rynku maszyn opracowanych z myślą o potrzebach przemysłu meblarskiego cieszą się urządzenia elastyczne i wielofunkcyjne, które można dopasować do zmieniających się potrzeb klientów. Równie dużą popularnością cieszą się urządzenia umożliwiające realizację nietypowych zamówień. Dzięki nim meblarze mogą uzupełnić swoją ofertę o produkty niedostępne w asortymencie konkurencji.

Przykładem tego typu rozwiązań jest oferowane przez Teknikę centrum obróbcze 5-osiowe "Mitika". Maszyna jest w stanie wykonywać wiele typów obróbki, ograniczonych praktycznie wyobraźnią projektanta, który wykonuje rysunek w dedykowanym maszynie programie graficznym. Ten z kolei przekształca go w rysunek wykonawczy i kieruje do maszyny.

"Mitika" jest w stanie wykonać precyzyjne operacje kształtowania czy frezowania zgrubnego. Maszyna wyposażona jest również w narzędzia ścierne pozwalające na szlifowanie powierzchni, jak i detali. Odpowiedzialny za to zespół obróbczy pracuje z prędkością do 3 tys. obrotów na minutę. Każda z pięciu osi i każdy zespół obróbczy są w pełni sterowalne i programowalne z pozycji pulpitu operatora.

Oprogramowanie maszyny to jej ogromny atut – mówi Rafał Smakuszewski z firmy Teknika. Umożliwia zarządzanie zarówno wszystkimi pięcioma osiami, jak i wrzecionem, i to w trakcie fizycznej obróbki, bez zatrzymywania procesu. Program umożliwia testowanie programu obróbczego poprzez symulację, czyli tzw. "suche przejście”. Przydatną funkcją jest kompletna inspekcja narzędzi z wizualizacją graficzną na monitorze.

Kluczowym elementem maszyny jest system obracania, na którym można montować elementy o długości nawet 2,25 m i średnicy do 25 cm. Przy kantówkach o tak dużych gabarytach niezastąpiony jest automatyczny podajnik, który – w przeciwieństwie do załadunku manualnego – nie pozwoli na uszkodzenie surowca.

Urządzenie do obracania sterowane jest cyfrowo przy pomocy interpolowanych osi – wyjaśnia Rafał Smakuszewski. Silnik wrzeciona z interpolacją i kontrolą obrotów jest stałą częścią dzielnika i pozwala na kształtowanie i wykonywanie obróbki spiralnej czy toczenia na okrągło.

 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ