Fot. Kronopol

Fot. Kronopol

  • Autor: mg
  • 12 paź 2016 09:12 (aktualizacja: 12 paź 2016 10:43)

Kronopol zmienił nazwę

Od 1 października br. spółka Kronopol, producent płyt i wyrobów drewnopochodnych, zmieniła swoją nazwę. Obecnie działa jako Swiss Krono. Zmianie uległo jedynie brzmienie nazwy firmy, natomiast jej dane pozostały te same. Decyzja została podyktowana względami wizerunkowymi i chęcią podkreślenia związków z holdingiem Swiss Krono Group, do którego należy spółka.

Spółka Swiss Krono jest jednym z największych na świecie producentów płyt i wyrobów drewnopochodnych. Wchodzi w skład holdingu Swiss Krono Group (Ernst Kaindl), światowego lidera w branży produktów drewnopochodnych. Spółka powstała w 1994 roku w wyniku przejęcia przez holding Państwowych Zakładów Płyt Wiórowych. Podpisanie 7 stycznia aktu notarialnego dało początek nowemu podmiotowi.

Szwajcarski inwestor szybko zmodernizował park maszynowy oraz technologię produkcji. Aktualna oferta Swiss Krono obejmuje produkty drewnopochodne z trzech branż: meblarskiej, budowlanej i wykończeniowej. Zaczynając od produkcji płyt wiórowych surowych, poprzez produkcję płyt MDF i OSB, spółka z Żar rozwinęła jednocześnie produkcję wyrobów uszlachetnionych, takich jak płyty laminowane, podłogi laminowane, panele boazeryjne oraz elementy postformingowe (blaty kuchenne). W celu zapewnienia ciągłości produkcji wybudowana została linia do produkcji kleju i żywic syntetycznych. 

Firma zrealizowała również liczne inwestycje proekologiczne. W czerwcu 1995 roku powstała ekologiczna kotłownia na odpady drzewne, wytwarzane w trakcie produkcji, która zastąpiła piece węglowe. Znacznie poprawiło to czystość powietrza w otoczeniu zakładu. Z kolei w 2001 roku powstała największa w regionie oczyszczalnia ścieków deszczowych, a 6 lat później (w 2007 roku) zbudowany został elektrofiltr, który oczyszcza gazy spalinowe z pyłów powstających w procesie spalania.

Od początku działalności Swiss Krono w praktyce realizuje zasadę zrównoważonego rozwoju. Stosuje do produkcji materiały pochodzące wyłącznie ze źródeł zarządzanych zgodnie z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council®) oraz różnego rodzaju odpady drzewne.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ