Biznesmeblowy.pl

Wieńce LED - model „Down” firmy Soled oświetla wyłącznie blat roboczy, zaś „UP-Down” również wnętrze szafek.

LED-y w kuchni i salonie

  • Autor: Urszula Koronczewska
  • 01 lut 2014 14:57 (aktualizacja: 23 gru 2013 12:37)

Możliwości funkcjonalnego i dekoracyjnego wykorzystania oświetlenia LED-owego jest wiele – nie tylko w kuchniach jako oświetlenie blatu roboczego, ale też w półkach, w tym szklanych, we wnękach czy witrynach, w wezgłowiach łóżek, w szafach i regałach.

Oprawy LED-owe już od dłuższego czasu są najpopularniejszym oświetleniem w branży meblowej przede wszystkim ze względu na oszczędność energii elektrycznej na poziomie nawet 80%. Diody LED-owe są trwałe – nawet do 50 tys. godzin. I co równie istotne, dzięki temu, że nie zawierają rtęci, sprzyjają środowisku. Oprawy LED-owe oznaczają nie tylko oszczędzanie energii elektrycznej oraz szerokie możliwości aranżacyjne, ale też bezpieczeństwo – oprawy te nie nagrzewają się , co ma duże znaczenie w przypadku mebli drewnianych lakierowanych. Do zalet oświetlenia LED-owego należy też ich wysoka, w porównaniu do tradycyjnych żarówek, odporność na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym diody LED włączają się błyskawicznie.

Półki i „oczka”

Do mebli kuchennych stosuje się też niekiedy półki oświetleniowe, zastępujące dolną część szafki wiszącej. M.in. model „PM Solum” firmy Skoff - jednolity element szklany, wykonany z hartowanego szkła o grubości 10 mm, odporny na stłuczenie, daje możliwość zastąpienia tradycyjnych opraw oświetleniowych jednym uniwersalnym źródłem światła, które oświetla zarówno przestrzeń pod szafką meblową (oświetlenie podstawowe), jak również wnętrze szafki (oświetlenie dekoracyjne). Do zalet tego produktu należą: równomierne rozproszenie światła, długa trwałość źródła światła – 30.000 h, niskie zużycie energii oraz solidna konstrukcja. Wzór na elemencie szklanym w postaci równoległych linii stanowi zabezpieczenie przed efektem palcowania oraz smużenia światła. Zwarta i szczelna obudowa zabezpiecza przed przenikaniem płynów i innych zanieczyszczeń do wnętrza.

Do najpopularniejszych modeli należą też m.in. produkty firmy HLT oraz TCo. – tzw. wpuszczane oczka przeznaczone do mebli kuchennych. Dzięki niewielkim rozmiarom, oprawy „wtapiają się” w meble, nie są bardzo widoczne. Ich atutem jest również możliwość skierowania światła w dowolną stronę. Modne są też LED-owe listwy oświetleniowe, taśmy oraz aluminiowe profile LED (wpustowe, nawierzchniowe i narożne). Do najczęściej kupowanych opraw należy m.in. oczko „epiPoint” (dystrybucja – epiLED), „LED Vasco”, „LED Castello” firmy GTV, „Royal 1st”, „Polarus G”, „Polarus P” oraz „Polarus” firmy HLT, „Q 78-LED” firmy Hera (dystrybutor: Krulen Technika Świetlna). Powodzeniem cieszy się również wydajne oświetlenie „Sign Square” firmy Hettich, zapewniające dobre, równomierne rozprowadzenie światła, stosowane głównie w szafkach wiszących i witrynach. Wykończenie powierzchni to aluminium. Jednym z ciekawszych produktów jest także „Versa” - lampka meblowa LED stanowiąca oświetlenie akcentujące. Dostępna jest w formie elastycznej, samoprzylepnej taśmy LED. Możliwość skracania: co 60 mm. Obustronne przewody zasilające umożliwiają bezpośrednie wykorzystanie obu odcinków.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce