Lords Warner Stand w Londynie

Lords Warner Stand w Londynie

  • Autor: bm
  • 03 lis 2017 08:44 (aktualizacja: 06 lis 2017 19:53)

Nowa niezwykła konstrukcja z drewna amerykańskiego

Największe w Europie belki z klejonego i laminowanego białego dębu amerykańskiego stały się częścią zadaszenia nowej trybuny imienia Warnera (Warner Stand) w jednym z najbardziej kultowych obiektów sportowych świata – Lord’s Cricket Ground, stadionie krykietowym w Londynie.

Klub Krykieta Marylebone (Marylebone Cricket Club, MCC) zlecił pracowni architektonicznej Populous zaprojektowanie nowej trybuny w ramach realizowanego obecnie planu służącego poprawie ogólnego wizerunku oraz międzynarodowej reputacji znanego na całym świecie obiektu.

Pionierski w charakterze projekt obejmuje zadaszenie trybuny wykonane z 11 belek wspornikowych z klejonego i laminowanego białego dębu amerykańskiego, wyprodukowanych w Niemczech przez firmę Hess Timber, ekspertów w obszarze specjalistycznych zastosowań drewna.

Dzięki nowemu rozwiązaniu architektonicznemu konstrukcję z lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia zastąpiono nową czterokondygnacyjną trybuną, zaprojektowaną z myślą o poprawie widoczności dla widzów przy jednoczesnym zachowaniu standardów dostępności obiektów sportowych dla osób niepełnosprawnych. Na nowej Trybunie znajdzie się 2656 miejsc o poprawionej widoczności, nowa loża sędziowska oraz pomieszczenia towarzyszące, w tym cztery bary i restauracja na najwyższej kondygnacji.

Nowy budynek znajduje się pomiędzy historycznym, wzniesionym w 1890 roku Pawilonem projektu architekta Thomasa Verity, a Trybuną Główną (Grand Stand) projektu Nicholasa Grimshawa, zbudowaną w roku 1996. Trybuna Warnera jest usytuowana w zachodniej części stadionu Lord’s Cricket Ground.

Każda belka mierzy u podstawy 900 mm x 350 mm. Najdłuższa belka z klejonego drewna laminowanego waży około 4 ton, mierząc 23,4 m – jest to długość równa długości 26 kijów do krykieta ułożonych jednego za drugim. Wszystkie belki są pokryte lekką tkaniną zadaszeniową. Opracowany przez Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) kalkulator zrównoważonych plantacji Grown in Seconds wykazuje, że ponowny przyrost 100 m3 białego dębu amerykańskiego wykorzystanych do produkcji belek potrwa w naturalnych warunkach leśnych 160 sekund.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ