Biznesmeblowy.pl

Kolekcja płyt architektonicznych „3D Deep Wood” firmy Remis-Czajkowski. Płyty o trójwymiarowych wzorach przeznaczone są do tworzenia mebli, drzwi wewnętrznych, ścian działowych oraz elementów dekoracyjnych, tj. ramki, nóżki mebli czy elementy oświetlenia.

O technologii 3D na forum

  • Autor: az
  • 27 gru 2013 18:02

Rozwiązaniom problemów związanych z uszlachetnianiem powierzchni w prasach próżniowych 3D poświęcone było seminarium, które odbyło się w dniach 14-16 września br. w Zakopanem.

Na pytania uczestników dotyczące wyboru i prawidłowego zastosowania komponentów i maszyn, podczas spotkania w sali konferencyjnej ośrodka Geovita w Zakopanem, odpowiadali organizatorzy seminarium: Katedra Klejenia i Uszlachetniania Drewna Akademii Rolniczej im. A. Cieszkowskiego w Poznaniu, oraz przedstawiciele firm Alkor, Bürkle, Jowat i Homag. Była to również okazja do prezentacji nowości rynkowych i rezultatów najnowszych badań nad okleinowaniem powierzchni w technologii 3D. Poświęcone tej tematyce były wystąpienia prof. Stanisława Proszyka, kierownika Katedry Klejenia i Uszlachetniania Drewna poznańskiej AR a także, reprezentującego wydział, dr Tomasza Krystofiaka.

Kuchnie, pokoje, biura

W Polsce pracuje ok. 120 pras próżniowych, co lokuje nas w światowej czołówce wykorzystania tego typu maszyn. Technologia 3D pozwala na bezspoinowe oklejanie całych frontów meblowych, tzn. ich powierzchni, oraz wszystkich krawędzi w ramach jednego procesu produkcyjnego. Problemem nie jest już powlekanie np. frontów o skomplikowanych formach geometrycznych i profilach.
Znaczna część produkowanych w Polsce mebli skrzyniowych to meble z okleinowanej płyty MDF. Technologia 3D z powodzeniem wykorzystywana jest przede wszystkim przez producentów mebli kuchennych, jak również mebli mieszkaniowych z drzwiczkami ramkowo-płycionowymi z głębokim fryzem.

Wśród stosowanych komponentów w technologii 3D ważne są m.in. folie. Często mają one lepsze parametry niż laminaty CPL i HPL, dlatego stanowią też coraz większą konkurencję w produkcji mebli biurowych. Umożliwiają powlekanie płyt z uwzględnieniem norm ergonomicznych, eliminują powstawanie spoin na styku powierzchnia – krawędź. Mają też większą odporność na uderzenia i zadrapania. Folie mogą być też konkurencyjne dla litego drewna i oklein naturalnych: wymagają niższych kosztów obróbki, mają lepsze właściwości użytkowe i umożliwiają całkowitą powtarzalność kolorów w każdej dostarczanej partii.

3D w praktyce

Na zakopiańskim seminarium optymalne właściwości użytkowe i nowe możliwości zastosowania folii meblowych omówił Marian Fąferek z firmy Alkor. Największe zainteresowanie słuchaczy wzbudziła tematyka postarzania elementów meblowych w foliach „Alcotherm” i „Alkorcell”, zwłaszcza poprzez patynowanie. Gotowe drzwiczki powleczone folią należy pokryć lakierem patynującym w miejscach, które w efekcie końcowym mają odróżniać się kolorystycznie od pozostałej powierzchni. Nadmiar lakieru należy usunąć za pomocą waty stalowej. Lakier powinien jedynie pozostać w wyfrezowanych narożnikach i wgłębieniach. Całość należy pokryć lakierem typu finish. Pytania uczestników seminarium dotyczyły czasu, jaki powinien upłynąć między foliowaniem a rozpoczęciem patynowania (ok. tygodnia).

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce