Biznesmeblowy.pl

Okleiniarka z laserem Advantage 400L Imalux firmy IMA Klessmann Holzbearbeitungssysteme. Fot. IMA

Okleiniarka - podstawowe urządzenie w zakładzie stolarskim

  • Autor: bm
  • 28 cze 2017 12:34

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze okleiniarki? Liczą się oczywiście parametry obróbki, rozwiązania technologiczne ułatwiające proces okleinowania lub pogłębiające stopień automatyzacji pracy, ale także sposób obsługi maszyn, ich kompaktowa budowa, no i oczywiście cena adekwatna do jakości i możliwości obróbczych.

Na rynku maszyn do obróbki drewna jest wiele modeli okleiniarek – jest to bowiem jedna z najpowszechniej używanych i najważniejszych maszyn w procesie produkcji mebli.

"Wybierając okleiniarkę warto zwrócić uwagę na łatwość obsługi, powtarzalność wymiarową, możliwość szybkiego przezbrojenia maszyny oraz - oczywiście - precyzję obróbki. Producenci mebli coraz częściej poszukują maszyn, które umożliwiają okleinowanie obrzeży połyskowych i akrylowych. Jednak najważniejsze jest dostosowanie maszyny do konkretnej produkcji." - mówi Wojciech Kulis, menedżer produktu w firmie ITA.

Podstawowe elementy, na które każdy właściciel zakładu powinien zwrócić uwagę przy wyborze modelu okleiniarki, to: posuw elementu, docisk obrzeża i rodzaje agregatów obróbczych dostępnych w standardzie, czyli w cenie produktu. Wyróżniamy dwa rodzaje posuwu stosowanego w okleiniarkach: górny i dolny. Górny pas posuwu jest rozwiązaniem tańszym, stosowanym w mniejszych okleiniarkach, w typowych zakładach usługowych. Górny pas porusza się na rolkach, które jednocześnie służą do jego napinania. Z kolei dolny posuw odbywa się na pasie lub częściej na specjalnym łańcuchu. To gwarantuje precyzyjniejsze podawanie elementu, dlatego stosowane jest w typowo przemysłowych okleiniarkach.

Kolejnym ważnym elementem każdej okleiniarki jest docisk nałożonego już obrzeża. To właśnie stosowna ilość, średnica, ułożenie oraz regulacja rolek dociskowych decydują o precyzyjnej obróbce obrzeża. Odpowiednia siła docisku jest bardzo istotna przy pracy z grubszymi obrzeżami PCV czy ABS. Parametr ten staje się jeszcze ważniejszy przy obróbce delikatnych obrzeży wykonanych z okleiny naturalnej oraz twardych doklejek litych.

Ważnym parametrem okleiniarki jest dobór agregatów. W większości maszyn, mających charakter modułowy, można takie agregaty dostosować (typ i moc) do potrzeb produkcyjnych danego zakładu. Standardem są dziś agregaty agregaty frezujące (na prosto i krzywoliniowo), szlifujące i polerujące. Ważne są jednak ich parametry w zakresie wydajności, mocy i czasu przezbrojenia.

Co jeszcze jest ważne przy zakupie okleiniarki? "Wybierając odpowiednią okleiniarkę nie można zapomnieć o stabilności całej maszyny. To jest klucz w każdym procesie obróbczym. Najmniejsza niestabilność czy drgania maszyny będą powodować jej niedokładność i niezadowalający efekt końcowy. Dlatego zawsze oprócz dostarczenia maszyny oferujemy kompleksową obsługę w zakresie montażu maszyny, jej ustawienia (w tym stabilizacji), programowania i szkolenia operatorów. Tylko w ten sposób można uzyskać końcowy, zadowalający klienta efekt okleinowania" - mówi Marcin Bereżewski z firmy Teknika.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce