Linia do lakierowania lustrzanego połysku zainstalowana przez Teknikę w firmie Sklejbud. Fot. Teknika

Linia do lakierowania lustrzanego połysku zainstalowana przez Teknikę w firmie Sklejbud. Fot. Teknika

  • Autor: mg
  • 26 paź 2016 10:31 (aktualizacja: 26 paź 2016 11:38)

Pierwsza linia do lakierowania lustrzanego połysku

Teknika zainstalowała pierwszą na świecie linię do lakierowania lustrzanego połysku. Nowatorska linia lakiernicza znajduje się w firmie Sklejbud i pozwala na nadanie lustrzanego połysku nawet płycie wiórowej laminowanej. To jedyne tego typu rozwiązanie na świecie.

W radomskiej firmie Sklejbud po pełnym rozruchu działa już innowacyjna linia produkcyjna. W zestawionej kombinacji maszyn do nakładania kleju oraz lakieru, utwardzania i polerowania jest ona unikatowa – na całym świecie istnieje tylko jedna podobna do niej, choć różniąca się w istotnych szczegółach, zaprojektowanych specjalnie dla polskiego producenta płyt. Zakup linii umożliwił firmie Sklejbud wprowadzenie na rynek zupełnie nowego produktu – płyty "Unity" o niespotykanych parametrach jakościowych i wytrzymałościowych.  

Jest to jedyny taki rodzaj płyty na rynku. Jej prototyp zaprezentowaliśmy na targach "Interzum" w Kolonii, zyskując bardzo duże zainteresowanie, głównie ze względu na bardzo wysoką jakość i relatywnie niską cenę – opowiada Marek Rutka, właściciel firmy Sklejbud.

Nowatorska technologia, zwana Fusion Coating, została opracowana wspólnie przez firmy Henkel oraz Cefla. Opiera się na wydajnej i oszczędnej aplikacji kolejnych warstw produktów utwardzanych promieniowaniem UV na płytach surowych wiórowych i MDF, a także płytach laminowanych. Zaletą tego procesu jest nie tylko oszczędność materiałów, ale również brak emisji lotnych związków organicznych (LZO) do atmosfery.

Dzięki kombinacji aplikowania na gorąco kleju "Hotmelt UV", a następnie lakieru podkładowego w technologii Inert otrzymuje się bardzo gładką powierzchnię płyty, także wiórowej laminowanej, która po delikatnym szlifowaniu międzywarstwowym jest gotowa do naniesienia warstwy wysokopołyskowego lakieru nawierzchniowego UV - dodaje Marek Wiśniewski z firmy Teknika. Z tym, że wystarczy tylko jedna warstwa, by już uzyskać efekt lustra.

Technologia Inert pozwoliła firmie Sklejbud na uzyskanie wysokiej jakości powierzchni, ale także dała gwarancję długiego użytkowania wykonanych w ten sposób płyt czy frontów meblowych przez klientów końcowych.

Na płytach laminowanych czy surowych uzyskujemy obecnie  efekt lustrzanego połysku, który jednocześnie jest odporny na zarysowania, nie odbarwia się i nie żółknie pod wpływem słońca oraz nie jest podatny na skutki zamrożenia i odmrożenia – mówi Marek Rutka.

Jedną z największych zalet nowej technologii jest dostępność pełnej palety barw RAL. Płyty akrylowe mają duże ograniczenia kolorystyczne, natomiast w przypadku "Unity" takich ograniczeń nie ma, bo na każdej płycie firma Sklejbud uzyska połysk w dowolnym kolorze.

W przypadku płyt "Unity" gama kolorystyczna jest nieograniczona, jest ona dostępna właściwie "od ręki", niezależnie, czy bazujemy na płycie wiórowej laminowanej, MDF, czy nawet na sklejce fornirowanej – wyjaśnia Marek Rutka. Ponadto nasza nowa linia lakiernicza umożliwia produkcję nawet krótkich serii, podczas gdy akryl wymusza produkcję serii tysiąca lub dwóch tysiąca sztuk w jednym kolorze, ograniczając dostęp do technologii wysokiego połysku małym firmom, produkującym np. meble pod indywidualne zamówienie. W Sklejbudzie każda sztuka płyta "Unity" może mieć inny kolor, bo jego zmiana następuje w sposób szybki i zautomatyzowany.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ