Biznesmeblowy.pl

Fot. Pfleiderer

Płyty stosowane w meblarstwie - rozwiązania dostępne na rynku

  • Autor: mg
  • 15 gru 2017 09:56 (aktualizacja: 15 gru 2017 10:54)

Płyty MDF, występujące w trzech odmianach – MDF, HDF i LDF (ta ostatnia nie jest wykorzystywana do produkcji mebli), są podstawowymi komponentami stosowanymi w przemyśle meblarskim. Oprócz parametrów wytrzymałościowych, ich atutami są łatwość obróbki oraz bogactwo oferowanych przez producentów kolorów i wzorów.

Zakłady specjalizujące się w produkcji płyt drewnopochodnych z roku na rok zwiększają wielkość produkcji, by zaspokoić stale rosnące potrzeby przemysłu meblarskiego. Przykładowo, w ubiegłym roku wyprodukowały łącznie 671.033 tys. m2 płyt pilśniowych z drewna lub materiałów drewnopochodnych. Nic dziwnego – na płytach HDF i MDF opiera się produkcja mebli skrzyniowych. Wszystko wskazuje na to, że rok 2017 pod tym względem nie powinien być gorszy.

Meblarze mają w czym wybierać

Oprócz płyt wiórowych, płyty MDF i HDF należą do najważniejszych komponentów wykorzystywanych w przemyśle meblarskim. Żaden producent mebli skrzyniowych nie może się bez nich obejść. Z tego typu płyt powstają wszystkie elementy meblarskie, poczynając od blatów kuchennych, poprzez fronty, a na korpusach, „plecach” czy dnach szuflad kończąc. To one decydują o ostatecznym kształcie bryły mebla i są podstawowym komponentem w rękach meblarza.

Płyty HDF i MDF są produktami drewnopochodnymi. Powstają z włókien drzewnych z dodatkiem związków organicznych, które pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury łączą się, a następnie są utwardzane. W ten sposób powstają materiały o szerokim obszarze stosowania i wysokich parametrach technicznych. Charakteryzują się one jednorodną gęstością i składem w całym przekroju, co sprawia, że dobrze sprawdzają się w trakcie obróbki mechanicznej. Skład i metody produkcji kształtują odmienne właściwości płyt HDF i MDF, a tym samym różne obszary ich wykorzystania.

Średnia nie znaczy gorsza

MDF to skrót od angielskiego Medium-Density Fibreboard, co wskazuje na płyty charakteryzujące się średnią gęstością, wynoszącą 650-800 kg/m3. To podstawowy komponent stosowany w przemyśle meblarskim. Wykonuje się z nich przede wszystkim fronty. Dzięki niezwykle gładkiej powierzchni tego typu płyty nadają się do wykańczania filmami melaminowymi, okleinowania (zarówno okleinami naturalnymi, jak i sztucznymi) lub lakierowania. Tym samym świetnie naśladują naturalne drewno, jednocześnie są pozbawione wszelkich ich naturalnych wad, takich jak sęki, pęknięcia czy przebarwienia. Owszem, niektóre wzory, które pojawiają się na modnych obecnie płytach MDF, noszą ślady naturalnego zużycia, ale w tym przypadku jest to efektem pracy projektanta, a nie wad materiału wykorzystywanego w procesie produkcji. Producenci płyt drewnopochodnych oferują szeroka gamę wzorów, poczynając od wiernych imitacji naturalnego drewna (zarówno krajowego, jak i gatunków egzotycznych), poprzez wzory kamienne i naśladownictwa metali z różnymi typami wykończenia powierzchni, a kończąc na barwnych produktach typu unikolor.

Szeroka gama stosowanych kolorów i wzorów (zindywidualizowana w ofertach poszczególnych producentów) stanowi nie lada gratkę dla działów projektowych firm meblarskich. Warto wspomnieć jednak, że płyty MDF oferują nie tylko bogactwo kolorów i wzorów, ale także łatwość obróbki. Cięcie, frezowanie, wiercenie nie sprawią większych kłopotów wprawnemu stolarzowi.

Pracę ułatwia też dostępność szerokiej gamy grubości i formatów. Surowe płyty MDF występują w grubościach 6-38 mm i arkuszach o wymiarach 2.800 x 2.070 mm lub 2.800 x 2.500 mm. Laminowane mają grubość 16 i 19 mm.


WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce