Biznesmeblowy.pl

Fot. Mariusz Golak

Szczotki ścierne - materiały dla profesjonalnego stolarza

  • Autor: mg
  • 20 paź 2017 10:28 (aktualizacja: 25 paź 2017 13:38)

Szeroki wybór dostępnych na rynku szczotek szlifierskich, różniących się zarówno konstrukcją, jak i zastosowaniem, sprawia, że do swoich potrzeb może je dobrać zarówno stolarz pracujący w niewielkim zakładzie, jak i pracownik dużej fabryki mebli.

Szlifowanie powierzchni drewnianych lub z płyt drewnopochodnych jest jednym z najważniejszych etapów w procesie produkcji meblarskiej. Osiągnięcie wysokiej jakości szlifu wymaga precyzji wykonania i użycia profesjonalnych rozwiązań, wśród których szczególne miejsce zajmują szczotki. Na rynku dostępna jest szeroka gama tego typu produktów, różniących się konstrukcją i obszarem zastosowania. Są wśród nich szczotki: z drutem stalowym o różnych rozmiarach, z drutem tyneksowym, walcowe, talerzowe, stożkowe itp.

Szczotki ścierne PolishStyl to elastyczne narzędzia szlifierskie wykorzystywane najczęściej do szlifu wykańczającego (rozmycie rysy i wycięcie włosa), międzyszlifu operacyjnego podczas procesu lakierowania, zaokrąglania ostrych krawędzi czy szlifowania elementów krzywoliniowych i o trudno dostępnych płaszczyznach. Coraz częściej stanowią one rozwiązanie problemów przy szlifowaniu krawędzi wąskich płaszczyzn (krawędzi elementów meblowych). Wykorzystywane są też w meblach ogrodowych i przy produkcji palet w celu poprawienia estetyki odbioru produktu przez klienta – mówi Bogusław Szkutnik z firmy PolishStyl.

Jak widać, obszar zastosowania szczotek szlifierskich jest bardzo szeroki, a ich użycie może być dopasowane do indywidualnych potrzeb zakładu stolarskiego czy meblarskiego. Przy tym górują one nad taśmami i papierami szlifierskimi, gdyż nie dochodzi w nich do wykruszenia w trakcie pracy (np. na skutek nieprawidłowego docisku) elementów ściernych.

Szczotki, które są elementem bezpośrednio szlifującym powierzchnię, umieszcza się w specjalnych głowicach wykonanych z odpowiednio wytrzymałego tworzywa sztucznego lub metalu, które przystosowane są do przenoszenia znacznych obciążeń.

Obniżenie kosztów pracy

Szczotki szlifierskie niewątpliwie wpływają na obniżenie kosztów pracy, redukując w dużym stopniu nakłady pracy ręcznej. Jedna szczotkarka jest w stanie zastąpić kilku pracowników ręcznie szlifujących elementy meblowe. Szczotki są przy tym niezwykle uniwersalnymi produktami – równie dobrze mogą być wykorzystywane w niewielkim zakładzie stolarskim, jak i dużej fabryce mebli. Przy tym sprawdzą się zarówno w liniach produkcyjnych, maszynach wolno stojących, jak i urządzeniach ręcznych. Wszędzie tam gwarantują wysoką jakość i dokładność szlifu, nawet przy pracy na stosunkowo niskich prędkościach. Warunkiem jest korzystanie z rozwiązań sprawdzonych na rynku.

Jak wszystkie produkty PolishStyl przeznaczone do przemysłu, nasze szczotki charakteryzują się: jakością, wydajnością, mocną i trwałą konstrukcją – ocenia Bogusław Szkutnik. Lecz jednocześnie dodaje: Nie można jednak na tym etapie pominąć roli wykwalifikowanego technika, który powinien odpowiednio dobrać charakterystykę materiału ściernego, jak i konstrukcję oraz parametry szczotki. Użycie szczotek szlifierskich wymaga bowiem znajomości zasad i zakresu ich działania. Tylko wtedy osiągnięty efekt będzie zadowalający. 

Strukturyzacja drewna

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się meble utrzymane w stylu rustykalnym lub vintage, których cechą charakterystyczną jest naturalny, często postarzany rysunek drewna. Efekt ten osiąga się właśnie dzięki specjalnym szczotkom (np. walcowym, talerzowym) przeznaczonym do strukturyzacji.

Strukturyzacja jest procesem wieloetapowym, a dobór poszczególnych etapów zależy od efektu, który ma zostać osiągnięty. Proces ten pokazuje również, jak bardzo wyspecjalizowanymi produktami są szczotki szlifierskie. Przykładowo, głowice z drutem stalowym przeznaczone są do wybierania drewna miękkiego w gatunkach iglastych oraz głębokiej strukturyzacji lub otwarcia naczyń w gatunkach liściastych. Specjalnie wykonane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie zachodzi reakcja z garbnikami obecnymi w niektórych gatunkach drewna, co mogłoby skutkować nieestetycznymi przebarwieniami. Z kolei do szlifowania twardych gatunków drewna (dębu, jesionu) lub strukturyzacji miękkich gatunków, takich jak sosna czy świerk, służą głowice z drutem tyneksowym. Jak widać na wybór materiału szlifierskiego wpływ ma zarówno gatunek obrabianego drewna, jak i planowany do osiągnięcia efekt.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce