Fot. Gamet

Fot. Gamet

  • Autor: bm
  • 20 paź 2016 12:19 (aktualizacja: 21 paź 2016 09:54)

Uchwyty meblowe - pomiędzy klasyką a nowoczesnością

Mimo rosnącej popularności stylu minimalistycznego i związanej z nim nieskazitelnej gładkości frontów meblowych, tradycyjny uchwyt wciąż jest pożądanym przez klientów finalnych elementem mebla. Dzięki niemu przecież możemy nadać indywidualny styl wnętrzom i zwiększyć komfort użytkowania mebli.

Przyglądając się ofercie producentów i dystrubutorów, prezentowanej podczas tegorocznych targów „Furnica” można śmiało wysnuć wniosek, że rola uchwytu w meblarstwie rośnie. Jest on coraz bardziej widoczny, coraz więcej pojawia się pomysłów na jego urozmaicenie, łączenie różnych materiałów. Ofertę uzupełniają elementy, które choć de facto są uchwytem, sprawiają wrażenie czegoś zupełnie innego – są to wszelkiego rodzaju gałki, profile, relingi, frezowane we frontach otwory, a także uchwyty wpuszczane. "Niezależnie od pojawiających się nowości w ofercie uchwytów meblowych znajdują się propozycje wzornicze, które od lat cieszą się niezmiennym zainteresowaniem" – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka w firmie KAM Kuchnie. - "Funkcjonalne uchwyty relingowe, a także tworzące jedną linię z frontem uchwyty wpuszczane czy zintegrowane, gdzie wyprofilowane zagłębienie pomaga w wygodnym otwieraniu frontów, to już klasyka, która na stałe weszła do kanonu wzorniczego uchwytów kuchennych."

Klasyczne w formie uchwyty cieszą się niezmienną popularności od lat. Wystarczy prześledzić oferty producentów, żeby zorientować się, że stanowią one znaczną część asortymentu. Przy tym klasyczny nie oznacza wcale nudny. Tradycyjne uchwyty przybierają różne formy i dostępne są w bogatej kolorystyce. Efektownym uzupełnieniem takich uchwytów są wszelkiego rodzaju wstawki, np. z miedzi, szkła, porcelany, ozdobione kryształami Svarowskiego albo subtelnymi rzeźbieniami. Ciekawym przykładem uchwytu w styl retro jest „Camaio” z oferty GTV.

Drugą ważną grupą w asortymencie uchwytów meblowych są produkty dedykowane minimalistycznym wnętrzom. W tym przypadku "królują" uchwyty metalowe i z tworzyw sztucznych o minimalnej dekoracyjności. Często jednak przybierają one bardzo oryginalne formy, a w miejsce modnych jeszcze kilka lat temu połysków pojawiają się maty i satyny. Ciekawym przykładem uchwytu nowoczesnego, ale niekoniecznie minimalistycznego może być model „Trip Hop” z oferty firmy Nomet. Został on wykonany ze znalu w połączeniu z tworzywem. Jest dostępny w różnych kolorach, a jego oryginalna forma będzie doskonałym uzupełnieniem zarówno awangardowej kuchni, jak i pokoju młodzieżowego.

Czytaj cały artykuł w najnowszym wydaniu magazynu "Meble Plus".


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ