David Venables, dyrektor AHEC na Europę, wita delegatów. Fot. AHEC

David Venables, dyrektor AHEC na Europę, wita delegatów. Fot. AHEC

  • Autor: mg
  • 01 gru 2016 08:50 (aktualizacja: 01 gru 2016 10:12)

W Danii odbyła się Europejska Konferencja AHEC

W dniach 20-21 października br. w Kopenhadze odbyła się Europejska Konferencja AHEC (Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego). Tematem przewodnim spotkania była „Przyszłość amerykańskiego drewna liściastego”.

Tegoroczna konferencja AHEC w Kopenhadze była dla przedstawicieli branży okazją do nawiązania kontaktów handlowych i uzyskania informacji na temat panujących na rynku warunków, a także prognoz i tendencji o kluczowym znaczeniu dla przyszłości sektora. Dla liczącej niemal 150 delegatów grupy europejskich importerów i amerykańskich eksporterów drewna liściastego oraz architektów zorganizowano szereg seminariów dyskusyjnych z udziałem ekspertów. Rozmawiano o zastosowaniu drewna liściastego i nowym podejściu do prowadzenia działalności w sposób zrównoważony.

W trakcie warsztatów specjaliści z branży koncentrowali się na technicznych aspektach wykorzystywania i specyfikacji amerykańskiego drewna liściastego – od zasad gospodarki zasobami leśnymi, przez szerokość pni poszczególnych gatunków i sortowanie tarcicy, aż po zastosowania drewna.

W swoim przemówieniu Mike Snow, prezes AHEC, skomentował spadek popytu krajowego w kontekście błyskawicznie rosnącego zapotrzebowania chińskiego rynku na amerykańskie drewno liściaste. Podał informację, iż „jedna na pięć desek z amerykańskiej tarcicy trafi na rynek chiński”. Wspomniał także o nieustającym znaczeniu wysokowartościowych rynków europejskich, oferujących możliwości dla nowych zastosowań drewna liściastego.

Pierwszego dnia konferencji prelegenci skupili swą uwagę głównie na potencjale amerykańskiego drewna liściastego w budownictwie.

Brogan Cox i Rocío Pérez-Íñigo z europejskiego oddziału AHEC omówiły nowe narzędzia komunikacji, kluczowe dla AHEC w Europie przy realizacji projektów z amerykańskiego drewna liściastego. Wspomniały o instalacji „Along The Lines of Happiness” prezentowanej podczas "Milan Design Week", projekcie „The Smile” na "London Design Festival" czy wystawie „The Workshop of Dreams” w ramach "Hay Festival" w hiszpańskiej Segovii. Wszystkie powyższe projekty miały na celu promowanie gatunków wykorzystywanych w niewystarczającym stopniu i poszukiwanie nowych zastosowań amerykańskiego drewna liściastego.

Architekt Jasmin Sohi (dRMM Architects) przedstawiła najnowsze zdjęcia i szczegóły projektu Centrum Leczenia Chorób Nowotworowych (Maggie’s Cancer Caring Centre), realizowanego obecnie w Oldham w Anglii. Jest to pierwszy w historii obiekt komercyjny wznoszony z wykorzystaniem klejonego warstwowo tulipanowca amerykańskiego.

Andrew Lawrence, przedstawiciel firmy Arup, zaprezentował wyzwania inżynieryjne związane z projektem „The Smile”, drewnianym pawilonem stworzonym we wrześniu 2016 roku przez studio architektoniczne Alison Brooks Architects we współpracy z firmą Arup oraz AHEC na potrzeby "London Design Festival". Do budowy „The Smile” wykorzystano największe klejone warstwowo panele z tulipanowca amerykańskiego, jakie kiedykolwiek zastosowano w budownictwie. Wykorzystanie eksperymentalnej struktury stało się istotnym krokiem naprzód w kierunku większego znaczenia drewna – w szczególności liściastego – w budownictwie, a także bardziej zrównoważonego ekologicznie środowiska budowlanego.

David Venables, dyrektor AHEC na Europę, poprowadził debatę z udziałem Daniela Kressiga z firmy Zueblin Timber, Jasmin Sohi i Andrew Lawrence’a. Wymiana opinii dotyczyła w dużej mierze potencjału amerykańskiego drewna liściastego w budownictwie i kolejnych interesujących działań związanych z wykorzystaniem klejonego warstwowo drewna liściastego w obiektach komercyjnych.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ