„Activezone” to sprężyny zapewniające podparcie w punktach mniejszego obciążenia, a zarazem harmonijnie rozprowadzające siły w miejscach większego nacisku. Formatka powoduje zdecydowanie mniejszy ucisk na ramiona i biodra, niż inne. Fot. Starsprings

  • Autor: Urszula Koronczewska
  • 24 lut 2014 07:00

Wygoda siedzenia – sprężyny, bonelle i pianki

Na rynku niemieckim i polskim preferowane są siedziska twarde, w przeciwieństwie do rynku skandynawskiego czy włoskiego, gdzie użytkownicy wybierają meble miękkie.

Czytaj też: ZESTAWY WYPOCZYNKOWE - PROPOZYCJE POLSKICH PRODUCENTÓW

W związku z tym producenci mebli tapicerowanych wykorzystują różnorodne materiały wypełnieniowe, głównie wszelkiego rodzaju formatki sprężynowe i pianki, których gęstość decyduje o stopniu twardości mebla wypoczynkowego.

Do mebli wypoczynkowych – klasycznych mebli tapicerowanych z wysoką powierzchnią siedziska, do nowoczesnych mebli tapicerowanych z niską powierzchnią siedziska, rozkładanych sof i materaców, w tym materaców do łóżek dziecięcych stosuje się różnorodne sprężyny, na przykład formatki sprężynowe, mini bonelle, bonelle, sprężyny faliste. Sprężyny faliste należą do klasycznych systemów sprężynowania przeznaczonych do mebli tapicerowanych, siedzisk samochodowych i mebli ogrodowych. W standardowym systemie wytwarzane są zróżnicowane formy sprężyn falistych. W celu usprężynowienia oparcia oferuje się średnice drutu 2,8 i 3 mm, natomiast siedziska: 3,6, 3,8 i 4 mm (firma Chrupex). Sprężyny faliste firmy Herkules wykonywane są z drutu o grubości 3 do 4 mm. Herkules produkuje sprężyny faliste typu „Spar WFS”, posiadające 15-20 fal na 1 mb i typu „Normal WFN”, posiadające 20-25 fal na 1 mb. Zastosowanie sprężyn typu „Spar” daje efekt „twardszego siedzenia”. Sprężyny faliste są dostępne w 2 kształtach: płaskie – typ „A” i okrągłe – typ „B”. Produkowane sprężyny poddawane są systematycznym testom na siły rozciągania i siły zwrotne. Stała giętkość oraz długotrwała elastyczność sprężyny falistej plasuje ją na pierwszym miejscu wśród podkładów dla formatek bonell.

Formatki bonellowe

Formatki sprężynowe bonell należą do klasycznych systemów sprężynowania do mebli tapicerowanych i materaców. Wszechstronność zastosowania lokuje je w średnim segmencie cenowym. Wywarzane są z drutu 2,0-2,5 mm, co umożliwia dokonanie właściwego wyboru zgodnie z zapotrzebowaniem. Formatki sprężynowe „Normal-Bonell” wytwarzane są przez firmę Chrupex w standardowych wysokościach 9-14 cm, w systemie 4- i 5-zwojowym. Poprzez zastosowanie na górnej krawędzi sklamrowanej ramki stalowej można podwyższać trwałość i stabilność kantów. Formatki sprężynowe „Minni-Bonell” poprzez wysoką jakość sprężynowania odegrały istotną rolę w segmencie systemów sprężynowania dla mebli tapicerowanych. W nowoczesnych zakładach produkcyjnych mebli tapicerowanych formatki sprężynowe „Minni-Bonell” stanowią ekonomiczny półfabrykat w konfekcjonowanych kasetonach pianki. Ze względu na dużą ilość pojedynczych sprężyn, zastosowana została mniejsza średnica drutu 2,0-2,2 mm, co stanowi gwarancję otrzymania punktowo elastycznego siedziska tak, jak ma to miejsce w formatkach kieszonkowych. Formatki sprężynowe „Minni-Bonell” produkowane są przez firmę Chrupex w standardowych wysokościach od 7 do 9 cm, w systemie 4-zwojowym.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ