PARTNER PORTALU
Żuławska Fabryka Mebli w Elblągu. Fot. Mariusz Golak

Żuławska Fabryka Mebli w Elblągu. Fot. Mariusz Golak

  • Autor: mg
  • 30 paź 2017 10:19 (aktualizacja: 31 paź 2017 09:41)

Czy firmy meblarskie zbliżają się do kresu swoich możliwości produkcyjnych?

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w październiku br. zanotowano rekordowe wykorzystanie mocy produkcyjnych w polskim przetwórstwie przemysłowym. Wyniosło ono aż 81,4 proc. W gronie firm o największym wykorzystaniu mocy produkcyjnych znaleźli się między innymi producenci mebli.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w październiku br. wynosi 81,4 proc, gdy przed rokiem 79,1 proc. To najlepszy wynik w historii. Najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych - jak podaje Główny Urząd Statystyczny - odnotowują między innymi producenci mebli. W październiku 9,5 proc. przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego oceniało swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 79,7 proc. jako wystarczające, a 10,8 proc. jako zbyt małe (przed rokiem wartości te wynosiły odpowiednio: 15,0 proc., 75,2 proc. i 9,8 proc.).

W październiku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 4,6 (plus 6,3 we wrześniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,6 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11,1 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16,0 proc. i 9,7 proc.). W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Wśród branż, w których formułowane są najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury, są między innymi producenci mebli (plus 16,2 w październiku br., plus 17,7 we wrześniu br.).

Również październikowe oceny dotyczące portfela zamówień i produkcji są pozytywne, nieco lepsze od zgłaszanych przed miesiącem. Za to sytuacja finansowa oceniana jest nieznacznie negatywnie, jej przewidywania wskazują na możliwość niewielkiej poprawy w najbliższych trzech miesiącach, choć mniejszej niż zapowiadano we wrześniu. Opóźnienia płatności za sprzedane produkty rosną, podobnie jak przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców za wystarczający w stosunku do zapotrzebowania. Przewidywany jest niewielki wzrost zatrudnienia, mniejszy od planowanego we wrześniu. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć, podobnie jak prognozowano przed miesiącem.

Najbardziej optymistycznie, podobnie jak przed miesiącem, koniunkturę oceniają przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ