Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: bm
  • 02 lut 2017 11:53 (aktualizacja: 02 lut 2017 12:14)

Eksport polskich mebli - optymistyczne prognozy

W 2016 roku o polskich meblach mówiło się bardzo wiele. Jak zawsze tym, co wzbudza najwięcej emocji, ale i nadziei, jest eksport mebli. Wiele wskazuje na to, że optymistyczne prognozy dotyczące wielkości sprzedaży zagranicznej w 2016 roku mogą się potwierdzić.

Jakie będą oficjalne statystyki dotyczące eksportu polskich mebli w 2016 roku, dowiemy się wkrótce. Na razie pozytywnie można odczytać dane GUS odnośnie niektórych segmentów produktów i wyników sprzedaży w pierwszych trzech kwartałach minionego roku. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w trzech pierwszych kwartałach 2016 roku wartość wyeksportowanych "mebli do siedzenia i ewentualnie do spania oraz ich części" wyniosła 15.955.491,3 tys. zł. Wynik sprzedaży tej grupy mebli na rynkach zagranicznych był więc wyższy o 11,9 proc. od notowanego w analogicznym okresie 2015 roku. Najwięcej polskich mebli tego typu trafiło do krajów rozwiniętych - ogółem wartość eksportu do państw z tej strefy wyniosła ponad 15 mld zł, z czego do krajów Unii Europejskiej – ponad 14 mld zł.

(...)

Według raportu banku Pekao SA, w 2015 roku wartość mebli wysłanych do Niemiec wyniosła około 3,2 mld euro. Do kolejnych dużych odbiorców należą: Wielka Brytania (0,7 mld euro), Czechy i Francja (po 0,5 mld euro), Holandia (0,4 mld euro). Jedynym dużym odbiorcą spoza Europy są Stany Zjednoczone (0,3 mld euro). Zwraca przy tym uwagę stosunkowo wysoka dynamika wzrostu eksportu do państw z 2. i 3. miejsca – Wielkiej Brytanii i Czech. Na dalszych miejscach wysokie tempo wzrostu zanotowały Włochy, a także Hiszpania i Stany Zjednoczone.

Tymczasem prognoza eksportu mebli, opracowana przez B+R Studio, mówi, że w 2016 roku eksport mebli może przekroczyć 41 mld zł. Byłby to kolejny już – po 2015 roku - wzrost roczny rzędu 10 proc. Raport został opracowany przez B+R Studio, przy współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli, na podstawie baz danych Eurostat. "Według wstępnej prognozy rok 2016 będzie kolejnym rokiem, w którym odnotowany zostanie wzrost wartości eksportu polskich mebli. Według szacunków wartość eksportu polskich mebli w 2016 rok wyniesie 41,64 mld zł (9,68 mld euro). Warto wspomnieć, że dane wykorzystane w prognozie nie obejmują okresu, w którym mieszkańcy Wielkiej Brytanii zagłosowali za wyjściu z Unii Europejskiej. W tym przypadku obecne tempo wzrostu wartości eksportu mebli z Polski do Wielkiej Brytanii może ulec wyhamowaniu. Prognozowana wartość eksportu mebli do Wielkiej Brytanii wyniosła 799 mld euro. Niepewna sytuacja gospodarcza Wielkiej Brytanii może przyczynić się do odłożenia w czasie przez konsumentów decyzji o zakupie mebli." - czytamy we wstępie do raportu.

Jak donosi agencja informacyjna Newseria, również opierając się o wspomniany raport, polskie meble kupuje nie tylko Europa. Krajowe meble trafiły w 2015 roku na przykład do Brazylii i Emiratów Arabskich. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się także w Stanach Zjednoczonych, Rumunii czy na Słowacji. Tylko do tych trzech ostatnich krajów sprzedaż zwiększyła się w 2015 roku aż o jedną piątą. Otwiera się także rynek chiński czy irański.

"Intensywnie weryfikujemy także rynek Arabii Saudyjskiej, który jest praktycznie bez dna. Tam powstają całe miasta dla młodych ludzi wracających ze świata na Półwysep Arabski. Rząd chce zapewnić im warunki, do których przyzwyczaili się za granicą. W związku z tym prowadzone są potężne inwestycje nie tylko przez samorządy, lecz także przez urzędy centralne. To bardzo duży rynek, który jest korzystny nie tylko dla krajowych wytwórców. Warto na nim wspierać polskie podmioty" – mówi Jan Szynaka, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

CZYTAJ WIĘCEJ: w najnowszym wydaniu "Mebli Plus"


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ