Fot. Shutterstock

  • Autor: bm
  • 02 sie 2016 10:36 (aktualizacja: 02 sie 2016 15:50)

Fundusze na wzornictwo - rusza kolejny konkurs!

Już od września będzie można składać wnioski o dofinansowanie na rozwój wzornictwa. Konkurs będzie dotyczył przede wszystkim przedsiębiorstw z terenu Polski Wschodniej. W pierwszej edycji wśród wybranych projektów znalazły się również firmy z branży meblowej.

Firmy z Polski Wschodniej staną ponownie przed szansą zdobycia unijnej dotacji na zwiększenia konkurencyjności z wykorzystaniem wzornictwa. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie przyjmować wnioski od 5 września do 5 października 2016 r. Szerokie wsparcie w zakresie wzornictwa oferuje Program Polska Wschodnia.

"Wzornictwo to jedno z efektywniejszych narzędzi tworzenia innowacji i osiągania przewagi konkurencyjnej. Dlatego zachęcamy przedsiębiorców by wykorzystywali jego atuty w prowadzeniu biznesu" – zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. - "Wzornictwo będzie motorem rozwoju zarówno poszczególnych przedsiębiorstw, jak i gospodarki Polski Wschodniej" – dodał.

W puli jest pięć milionów złotych, a pierwszym krokiem na drodze do wprowadzenie na rynek innowacji z wykorzystaniem wzornictwa, jest przeprowadzenie audytu wzorniczego, czyli dokonanie analizy działalności przedsiębiorstwa pod kątem jego potencjału i potrzeb wzorniczych.  Przeprowadzone analizy dostarczą firmom informacji niezbędnych do opracowania strategii wzorniczej. Przedsiębiorstwa z gotową strategią wzorniczą będą mogły ubiegać się o środki na jej wdrożenie, czyli przeprowadzenie zaplanowanych działań wykorzystujących procesy projektowania. Ich efektem będzie wprowadzenie na rynek innowacji.Unijne fundusze pokryją koszty m.in. usług doradczych oraz zakupu urządzeń, maszyn oraz wartości niematerialnych i prawnych w przypadku innowacji produktowych. 

To już druga edycja konkursu, w którym firmy mogą wnioskować o środki na audyt i strategię wzorniczą. Pierwszy nabór cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Złożono 214 wniosków, z czego do dofinansowania wybrano 66 projektów. Wśród wybranych znalazły się między innymi projekty firm meblowych, np. Meble Taranko, ADB Furniture, Mebelux, czy Meble Tora.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ