Kolekcja Fever 2 z oferty firmy Black Red White. Fot. Black Red White

Kolekcja Fever 2 z oferty firmy Black Red White. Fot. Black Red White

  • Autor: mg
  • 16 lis 2016 09:21 (aktualizacja: 17 lis 2016 09:10)

Gospodarka Niemiec ma wpływ na sytuację polskich meblarzy

Wzrost przychodów branży meblarskiej w największym stopniu wciąż generuje eksport, a najważniejszym rynkiem zbytu dla polskich mebli jest rynek niemiecki. Dlatego dla krajowych producentów niezmiernie istotna jest sytuacja ekonomiczna naszego zachodniego sąsiada.

W ostatnim czasie odnotowano poprawę kondycji gospodarki niemieckiej, a tamtejszy rynek jest od wielu lat uznawany za najważniejszy rynek zagraniczny dla polskich firm meblarskich. Jeśli dodać do tego korzystny kurs wymiany euro na złotego, to wyraźnie rysuje się pozytywny klimat dla eksportu polskich mebli na rynek niemiecki.

Poprawa kondycji niemieckiej gospodarki wynika głównie z ożywienia na tamtejszym rynku budowlanym i deweloperskim. Po wybuchu kryzysu zadłużeniowego na południu Europy kapitał powrócił na rynek lokalny, a w końcówce ubiegłego roku gospodarkę zasilił napływ ponad 1,2 mln migrantów z Bliskiego Wschodu.

Koniunktura w Niemczech, które są naszym najpoważniejszym partnerem gospodarczym, ulega wyraźnej poprawie. Nie skorygowana o wpływ czynników sezonowych dynamika PKB sięgnęła w drugim kwartale niewidzianego od dawna poziomu 3,1 proc. Wskaźnik PMI, z wyprzedzeniem sygnalizujący tendencje w gospodarce, od prawie dwóch lat idzie w górę, osiągając w październiku poziom najwyższy od stycznia 2014 roku. Ekonomiści zgodnie podwyższają prognozy dla Niemiec na obecny rok - komentuje Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ