PARTNER PORTALU
Jadalnia Kvadro. Fot. Klose

Jadalnia Kvadro. Fot. Klose

  • Autor: bm
  • 26 marz 2018 08:44 (aktualizacja: 29 marz 2018 10:43)

Jakie meble do jadalni najczęściej wybierają Polacy?

W polskiej jadalni królują stoły z masywu, fornirowane lub wykonane z płyt drewnopochodnych w dekorach odwzorowujących naturalne drewno. Są one symbolem domowego ciepła, klasyki i ponadczasowości.

Rodzajów stołów jadalnianych jest wiele, podobnie jak materiałów, z których można je wykonać. Wygląda na to, że zdecydowanie królują stoły z masywu, fornirowane lub wykonane z płyt drewnopochodnych w dekorach odwzorowujących naturalne drewno. Są one symbolem domowego ciepła, klasyki i ponadczasowości, gwarantują ponadto stabilność i trwałość. Nieco mniej popularne są stoły ze szklanym blatem czy z elementami metalu lub kamienia. Najczęściej klienci wybierają tradycyjne cztery nogi, chociaż wielu producentów ma w swojej ofercie również stoły na postumentach lub podstawach nietypowych.

Polacy nie szukają w jadalni ekstrawagancji, niechętnie decydują się na nowatorskie rozwiązania, chyba że dotyczą one kwestii praktycznych i związanych z funkcjonalności mebli. Stąd wiele stołów to modele rozkładane, z różnymi mechanizmami i dostępnymi wymiarami przed i po rozłożeniu. W cenie jest prosty w obsłudze i estetyczny system rozkładania, który z niewielkiego stolika (czasem wręcz niskiego stolika kawowego) potrafi zrobić duży, rodzinny stół, przy którym wygodnie usiądzie nawet kilkanaście osób.

Obok stołu i krzeseł pojawiają się też komody, witryny i kredensy, które doskonale uzupełniają wnętrze, a dodatkowo są praktyczne. Pod tym względem tendencje na rynku są różne, ponieważ dla wielu klientów wystarczającym umeblowaniem jadalni jest właśnie stół z krzesłami, dla innych, dysponujących większym wnętrzem, uzupełnienie jadalni dodatkowymi meblami jest absolutnie niezbędne.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to nadal popularne są meble w okleinach dąb sonoma i wenge. Modne są meble w jasnych dekorach lub z jasnego drewna litego, przy czym to ostatnie, w przypadku stołów, cieszy się szczególną popularnością. Naturalne drewno lub fornir, z wyraźnie zaznaczonymi sękami i rysunkiem słojów coraz częściej podoba się klientom bardziej niż minimalistyczny biało lakierowany mdf czy szklane blaty. Oprócz tradycyjnych dębów, orzechów czy jesionów do głosu dochodzą również zupełnie inne materiały, między innymi różne gatunki drewna egzotycznego.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ