Panel o meblarskim rynku pracy: Pracownik pilnie poszukiwany. Czy w dobie kurczącego się rynku pracy automatyzacja pozwoli produkować więcej za mniej? (Forum Branży Meblowej). Fot. Grupa PTWP

Panel o meblarskim rynku pracy: Pracownik pilnie poszukiwany. Czy w dobie kurczącego się rynku pracy automatyzacja pozwoli produkować więcej za mniej? (Forum Branży Meblowej). Fot. Grupa PTWP

  • Autor: mg
  • 16 lut 2018 10:41 (aktualizacja: 19 lut 2018 10:57)

Jakiego pracownika szukają polscy meblarze?

Polskie firmy meblarskie potrzebują pracowników o coraz wyższych kwalifikacjach, a optymalizacja i automatyzacja produkcji nie wyeliminują wszystkich problemów kadrowych – takie najważniejsze wnioski płynęły z panelu dyskusyjnego poświęconego meblarskiemu rynkowi pracy, który odbył się pierwszego dnia 4 Design Days (15 lutego br.) w ramach Forum Branży Meblowej.

Producenci mebli, akcesoriów oraz komponentów meblarskich, a także przedstawiciele Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Mebli wzięli udział w dyskusji poświęconej meblarskiemu rynkowi pracy, która odbyła się w ramach Forum Branży Meblowej.

Polski przemysł meblarski jest jednym z najważniejszych pracodawców w Polsce. W 2016 roku branża meblarska dawała zatrudnienie prawie 160 tysiącom osób. Dzięki temu pod względem liczby zatrudnionych meblarstwo jest czwartym przemysłem w Polsce. Jednocześnie od lat brak pracowników uznawany jest za jedną z największych bolączek branży meblarskiej.

Brak pracowników w przemyśle meblarskim wymaga położenia większego nacisku na automatyzację i unowocześnienie produkcji – mówił Jan Szynaka. Z kolei Marcin Wolski podkreślał konieczność zmiany modelu zarządzania i potrzebę większego związania pracownika z firmą, zaś Wojciech Piłka wskazywał na problemy prodceduralne związane z możliwością zatrudnienia pracowników zagranicznych.

Uczestnicy dyskusji byli zgodni, że firmy meblarskie potrzebują pracowników o coraz wyższych kwalifikacjach, a automatyzacja i optymalizacja produkcji zadecydują o sukcesie rynkowym.

W dyskusji udział wzięli: Roman Kaleta, prezes firmy Malow, Wojciech Piłka, prezes firmy GTV, Michał Strzelecki, dyrektor biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Jan Szynaka, prezes Grupy Meblowej Szynaka i jednocześnie prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli oraz Mirosław Wolski, prezes firmy Schattdecor Polska.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ