Biznesmeblowy.pl

Fot. Shutterstock

Kongres eksporterów po raz pierwszy

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:02

O zadaniach stojących przed eksporterami i o modelowych rozwiązaniach w zakresie wspierania eksportu mówiono podczas I Kongresu Eksporterów. W trakcie spotkania nagrodzono najlepszych eksporterów branży meblowej.

Laureatami nagrody "Meblo Eksport 2003", przyznawanej największym eksporterom w branży meblarskiej, zostały Mazurskie Meble International, Com.40, MTI Furninova i Malow. Kongres, w którym udział wzięli przedstawiciele administracji celnej, administracji publicznej i przedsiębiorcy odbył się 19 listopada ub. r. w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Organizatorem spotkania było stowarzyszenie Klub Eksporterów.

Firma Malow w ubiegłorocznym Rankingu Polskich Producentów Mebli opracowanym przez nasz miesięcznik (maj 2003 r.) zajęła 22. miejsce. Udział eksportu w strukturze sprzedaży przedsiębiorstwa wynosi ponad 50%. Mazurskie Meble International zajęły 2. pozycję w Rankingu, są jednak liderem w zakresie eksportu. Wartość sprzedaży MMI za granicę w 2002 r. wyniosła 539 mln zł.

Leszek Miller, który objął honorowy patronat nad Kongresem Eksporterów, w liście do uczestników zwrócił uwagę na rolę eksportu, jako czynnika stymulującego wzrost gospodarczy i niewątpliwego priorytetu polskiej gospodarki. Rolą zaś takich stowarzyszeń, jak Klub Eksporterów jest skupianie wokół siebie menedżerów, przedsiębiorców i innych podmiotów sektora eksportowego. Pozwala to wymienić doświadczenia i wyznaczać kierunki działania. Obecni na imprezie przedstawiciele rządu zwrócili także uwagę na zaostrzającą się konkurencję międzynarodową o inwestycje zagraniczne. W Polsce od 3 lat w napływie inwestycji bezpośrednich utrzymuje się tendencja malejąca. Zdaniem gości, zwiększaniu międzynarodowej konkurencyjności ma służyć m. in. wykreowanie pozytywnego obrazu gospodarki i rozwoju stosunków gospodarczych za granicą, do czego przyczynia się działalność eksporterów.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce