IKEA. Fot Wikimedia

IKEA. Fot Wikimedia

  • Autor: mg
  • 27 wrz 2016 09:23 (aktualizacja: 27 wrz 2016 09:40)

Litewskie firmy produkują dla sieci IKEA

Litewscy producenci mebli należą do czołówki dostawców dla szwedzkiego koncernu IKEA, a przemysł meblarski w tym kraju rozwija się niezwykle dynamicznie, należąc w ostatnim czasie do najdynamiczniej przyrastających sektorów przemysłu. Około 90 proc. wyprodukowanych tam mebli trafia na eksport, głównie do krajów Europy Zachodniej.

Wielu czołowych producentów mebli na Litwie opiera swoją strategię sprzedażową na współpracy ze szwedzką siecią IKEA. Eksport stanowi w ich przypadku średnio 80-90% całkowitej produkcji. Dostawa mebli litewskich dla sieci IKEA zyskała na dynamice zwłaszcza po 2013 roku, gdy na Litwie oficjalnie otworzono sklep szwedzkiej marki. Nowe centrum handlowe powstało w Wilnie. W centrum o powierzchni 26 tys. m2 dostępnych jest ponad 8 tys. mebli i artykułów wyposażenia wnętrz. Część mebli do wileńskiego sklepu IKEA trafia z Polski, a część produkowana jest przez miejscowe firmy.

Przedstawiciele litewskiego przemysłu meblarskiego sygnalizują jednak problemy, które mogą dotknąć branżę już w latach 2017-2018. Chodzi przede wszystkim o kłopoty z zaopatrzeniem w surowce, co ma bezpośredni związek z polityką zarządzania tamtejszymi lasami państwowymi. Wkrótce może okazać się, że litewscy producenci nie będą w stanie zaspokoić rosnących potrzeb rynku. 

Branża meblarska na Litwie potrzebuje również nowoczesnych inwestycji, które byłyby odpowiedzią na rosnące potrzeby miejscowego rynku. Na przykład, pod koniec marca 2015 roku szwedzka firma Rol Ergo uruchomiła nową fabrykę w parku przemysłowym w Siauliai na Litwie. Jej całkowita powierzchnia wynosi 12.400 m2. Budowa kosztowała 7,24 mln euro. Fabryka specjalizuje się w produkcji podstaw do biurek z elektryczną regulacją wysokości (Ergo Drive), kompletnych zestawów ergonomicznych biurek oraz produktów ekspozycyjnych dla sklepów. 96% produkcji  fabryki przeznaczona jest na eksport, głównie na rynki europejskie, ale także do USA, Kanady i Chin. W gronie odbiorców znajdują się także firmy z Polski, m.in. Maro, MDD, Mikomax czy Grupa Nowy Styl.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ