PARTNER PORTALU
Uroczyste otwarcie hali produkcyjnej firmy Szynaka Meble w Nowym Mieście Lubawskim. Fot. Szynaka Meble

Uroczyste otwarcie hali produkcyjnej firmy Szynaka Meble w Nowym Mieście Lubawskim. Fot. Szynaka Meble

  • Autor: mg
  • 21 marz 2018 12:23 (aktualizacja: 23 marz 2018 07:24)

Najważniejsze inwestycje meblarskie 2017 roku - podsumowanie

Ostatni rok stał pod znakiem inwestycji prowadzonych przez firmy meblarskie. Powstawały nowe hale produkcyjne, w parkach maszynowych pojawiały się kolejne maszyny, duży nacisk kładziono również na rozwój magazynów i infrastruktury spedycyjno-logistycznej.

Koniunktura w meblarstwie nie będzie trwała wiecznie, a zbudowanie jej trwałych podstaw wymaga przede wszystkim nowych inwestycji. Zresztą w 2017 roku wielu przedstawicieli branży meblarskiej podkreślało konieczność zwiększenia innowacyjności polskiej produkcji meblarskiej, by największym argumentem sprzedażowym nie była wyłącznie cena.

Duzi chcą być jeszcze więksi

Największe inwestycje w 2017 roku były domeną czołówki producentów mebli. Forte, Wajnert Meble, Meble Wójcik, Szynaka Meble, Taranko, DFM, Sits – to tylko niektóre z firm inwestujących w ubiegłym roku w rozwój mocy produkcyjnych. Część prowadzonych w tym czasie inwestycji zostało rozpoczętych już w poprzednich latach, inne w ubiegłym roku dopiero wystartowały. Wielu przedstawicieli firm podkreślało, że są one przede wszystkim związane z planami eksportowymi, a nie koniecznością zaspokojenia potrzeb rynku krajowego.

Największą inwestycją meblarską w Polsce w 2017 roku była rozbudowa fabryki IKEA Industry w Zbąszynku (woj. lubuskie), która rozpoczęła się w sierpniu u.br. Obecnie zakład zatrudnia ponad 3 tys. pracowników. Po rozbudowie ich liczba wzrośnie o kolejnych 280 osób, a nowa hala umożliwi produkcję 125 tys. sztuk mebli tygodniowo. Wartość inwestycji w Zbąszynku szacowana jest na 225 mln zł. Specjalnością zakładu jest produkcja mebli z płyt komórkowych. Nowe obiekty zostaną oddane do użytkowania w czerwcu 2018 roku, a rozpoczęcie produkcji zaplanowano na wrzesień 2018 roku. W ramach inwestycji powstaną: hala produkcyjna o powierzchni 35 tys. m2, a także magazyn wyrobów gotowych o powierzchni 29 tys. m2.

Jedną z najciekawszych inwestycji 2017 roku była budowa w Nowym Mieście Lubawskim hali produkcyjno-magazynowej należącej do firmy Szynaka Meble. Decyzja o jej budowie zapadła jeszcze w 2016 roku, ale sama inwestycja rozpoczęła się na początku maja 2017 roku, a już 10 października u.br. nastąpił odbiór obiektu.

Aby móc konkurować nie tylko w Polsce, ale i na rynkach europejskich, musimy bezwzględnie wprowadzać innowacyjność. Grupa Meblowa Szynaka jest nastawiona na rozwój, dlatego od lat w poszczególnych zakładach prowadzimy zakrojone na szeroką skalę inwestycje – podkreślał podczas uroczystego otwarcia Jan Szynaka, prezes Grupy Meblowej Szynaka.

Nowa hala ma powierzchnię ok. 5 tys. m2, a jej koszt wyniósł 7 mln zł. Obecnie fabryka w Nowym Mieście Lubawskim zatrudnia ok. tysiąca osób, a w związku z oddaniem nowej hali zatrudnienie wzrosło o kolejne kilkadziesiąt.

W 2017 roku Grupa Meblowa Szynaka była jednym z najaktywniejszych graczy na meblarskim rynku inwestycyjnym. Firma między innymi otrzymała zezwolenie na zbudowanie nowego magazynu wysokiego składowania w Iławie o powierzchni ok. 13 tys. m2 (koszt inwestycji wyniesie 22,2 mln zł), w którym zatrudnienie znajdzie 30 osób. Zakończenie inwestycji planowane jest w I półroczu 2018 roku.

W październiku u.br. w Międzyborzu (województwo dolnośląskie) uroczyście została też otwarta nowa hala produkcyjna firmy Wajnert Meble. Inwestycja zwiększy obecną powierzchnię produkcyjną do 60 tys. m2, co umożliwi podwojenie mocy wytwórczych. W obiekcie znajdzie się też m.in. innowacyjne centrum projektowo-badawcze.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ