Fabryka Grupy Nowy Styl w Jaśle. Fot. Nowy Styl

Fabryka Grupy Nowy Styl w Jaśle. Fot. Nowy Styl

  • Autor: bm
  • 30 wrz 2016 08:24 (aktualizacja: 30 wrz 2016 08:42)

Nowy Styl tworzy własne centrum B+R

16 września spółka Nowy Styl podpisała z Ministerstwem Rozwoju umowę o dofinansowaniu projektu utworzenia własnego centrum B+R firmy. Nowa infrastruktura badawcza, dedykowana kadra naukowców i agenda badawcza przyspieszą rozwój technologiczny firmy i usprawnią wdrażanie innowacyjnych rozwiązań meblowych na rynek.

Centrum B+R będzie zlokalizowane przy fabrykach Grupy Nowy Styl w Jaśle. Trzonem zespołu będą pracownicy dotychczasowego Centrum Konstrukcyjno-Technologicznego B+R, Centrum Rozwoju Nowych Technologii B+R i Zakładu Narzędziowego. Jednocześnie planowane jest zatrudnienie kolejnych kilkudziesięciu inżynierów, przede wszystkim konstruktorów, technologów i akustyków. W sumie Centrum B+R będzie pracowało blisko 200 osób.

W ramach przedsięwzięcia firma zmodernizuje budynek dotychczasowego centrum technicznego i wyposaży go w nową aparaturę badawczą, m.in laboratorium do badania ergonomii mebli, komorę do badań akustycznych i stanowisko do badania odporności materiałów na UV.

Z ich pomocą realizowane będą zaplanowane w agendzie badawczej szerokie prace rozwojowe z zakresu ergonomii, materiałoznawstwa, nowoczesnych systemów scalania i montażu, innowacyjnych technologii produkcyjnych oraz akustyki.

"Akustyka jest jednym z bardzo ważnych tematów w aranżacji współczesnych biur. By pracować efektywnie, pracownicy potrzebują przestrzeni, która umożliwia im koncentrację. Dlatego w tym roku wprowadzamy kolejne nowe produkty poprawiające akustykę biur, które opracowaliśmy przy współpracy m.in. z laboratoriami AGH. Jednak nasze potrzeby badawcze są dużo większe. W Centrum B+R chcemy pracować nad zastosowaniem nowych materiałów, które pozwolą poprawić parametry akustyczne całych serii produktów" – mówi dr inż. Paweł Smaś, Dyrektor tworzonego Centrum B+R.

Obok badań nad produktami i procesami Centrum B+R będzie prowadziło też szerokie prace rozwojowe nad technologiami produkcyjnymi. Ich zakres obejmie praktycznie wszystkie obszary produkcji, w tym poszukiwanie i badanie możliwości zastosowania nowych materiałów, rozwój technologii pianek poliuretanowych, przetwórstwa tworzyw sztucznych czy obróbki blach i profili metalowych. Ważnym celem będzie poprawa parametrów środowiskowych, w szczególności zmniejszenie energochłonności i materiałochłonności produkcji, a także ilości zużywanych w produkcji surowców – technologicznych, takich jak woda, ale też skór i drewna.

 W ramach Centrum B+R kontynuowana będzie współpraca badawczo-rozwojowa ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Akademią Górniczo-Hutniczą i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Dla ich studentów w Centrum B+R będą prowadzone staże i szkolenia. W tym roku na PWSZ w Krośnie odbył się nabór studentów na kierunek w ramach, którego ruszy dedykowana specjalność Projektowanie i Wytwarzanie w Środowisku Wirtualnym, którego Grupa jest partnerem. W działania Centrum firma chce też włączyć firmy z sektora MŚP z Podkarpacia, powierzając im wybrane prace z zakresu agendy badawczej, wpływając w ten sposób na transfer wiedzy w obu kierunkach.

Integracja działań B+R ze wszystkich pionów firmy w jednej jednostce, a także silne jej doinwestowanie w niezbędną infrastrukturę będzie stanowiło zmianę jakościową w rozwojowej działalności naszej firmy. Rynek meblowy potrzebuje innowacji produktowych i wiemy, że nasi konstruktorzy i technolodzy mają niezbędne kompetencje, by wygrywać z rozwiązaniami europejskich konkurentów. Szybkie wdrażanie tych pomysłów na rynek da nam, jako organizacji, niebywałą przewagę rynkową, a naszym klientom zapewni dostęp do jeszcze zdrowszych, ekologicznych i efektywnych produktów – podsumowuje Tomasz Bardzik, Dyrektor Techniczny Grupy Nowy Styl, odpowiedzialny za przygotowanie projektu Centrum B+R.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ