Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: bm
  • 18 paź 2016 11:48 (aktualizacja: 18 paź 2016 12:03)

PKO Bank Polski i BGK wspierają inwestycję Forte

PKO Bank Polski w konsorcjum Bankiem Gospodarstwa Krajowego udzielił spółce Tanne, zależnej od Fabryk Mebli Forte, kredytu inwestycyjnego o wartości 140 milionów euro. Środki zostaną przeznaczone na budowę fabryki płyt wiórowych w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSSE).

Obecnie Forte posiada cztery nowoczesne zakłady produkcyjne zlokalizowane w Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach, Białymstoku i Hajnówce. Nowa fabryka w Suwałkach w znacznym stopniu uniezależni spółkę od dostawców zewnętrznych i przyczyni się do zatrudnienia blisko 300 osób w regionie o wysokim wskaźniku bezrobocia. Inwestycja spółki ma również wymiar ekologiczny – nowoczesna technologia produkcji płyty wiórowej najnowszej generacji pozwala znacząco zmniejszyć ilość zużywanego do jej produkcji drewna, dzięki czemu zwiększa się ochrona naturalnych zasobów leśnych w naszym kraju. Produkowana płyta będzie od razu spełniała przyszłe, bardziej rygorystyczne normy emisji formaldehydu. Łączny koszt inwestycji to kwota do 156 milionów euro. Planowany termin zakończenia inwestycji to październik 2018 roku.

"W PKO Banku Polskim koncentrujemy się na budowaniu trwałych i satysfakcjonujących dla obu stron relacji z klientami. Oferujemy dopasowaną ofertę kredytową, współpracę z najwyższej klasy doradcami, oraz wiedzę i doświadczenie w realizacji znaczących transakcji finansowych. Kredyt udzielony Tanne, Sp. z o.o., spółce zależnej od FABRYK MEBLI „FORTE” S.A. przez konsorcjum banków z PKO Bankiem Polskim jako agentem kredytu, jest modelowym przykładem takiej współpracy. Zarówno siła kapitałowa banku, jak i doświadczenie zespołu przygotowującego tę transakcję, pozwoliły nam z sukcesem uczestniczyć w tym procesie" – podkreśla Ilona Wołyniec, dyrektor Pionu Relacji z Klientami Strategicznymi i Finansowania Projektów w PKO Banku Polskim.

"FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A. przygotowała długofalowy plan rozwoju Grupy, zakładający między innymi integrację pionową czyli budowę fabryki podstawowego surowca do produkcji jakim jest płyta wiórowa. Zakładamy również rozwój zdolności produkcyjnych mebli oraz wdrażanie nowych innowacyjnych technologii w produkcji i produktach. Główny nacisk kładziemy na oszczędność surowców i stosowanie w pełni zgodnych ze środowiskiem, ekologicznych metod produkcji. Podpisanie umowy kredytowej z konsorcjum polskich banków wspiera w istotny sposób nasze plany, wpisując się jednocześnie w znaczący sposób w rozwój branży meblowej w Polsce" – mówi Maciej Formanowicz, prezes Zarządu FABRYK MEBLI "FORTE" S.A.

"Inwestycja Grupy FORTE wpisuje się ze wszech miar w naszą misję pobudzania polskiej gospodarki i rozwoju społecznego:  pomagamy polskiemu przedsiębiorstwu zwiększać swój potencjał w kraju i za granicą, pomagamy utrzymać i zwiększyć zatrudnienie na obszarze o znacznym stopniu bezrobocia, zwiększamy innowacyjność firmy umożliwiając uruchomienie najnowocześniejszej technologii produkcji płyty wiórowej w Polsce, a także chronimy polską przyrodę finansując rozwiązania proekologiczne. Już dziś mogę zapowiedzieć, że rola BGK w ramach Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju będzie tylko rosła i jesteśmy gotowi, by wspierać kolejne tak dobre projekty polskich firm" - dodał Robert Kasprzak, dyrektor Departamentu Finansowania Strukturalnego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Źródło: PKO bank Polski


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ