Biznesmeblowy.pl

Studenci podczas zajęć. Fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Projektowanie mebli - nowy kierunek studiów

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 04 kwi 2014 15:00 (aktualizacja: 07 kwi 2014 07:03)

Projektowanie Mebli to nowy kierunek studiów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jest odpowiedzią na aktualne zapotrzebowanie rynku pracy i stanowi istotne uzupełnienie oferty dydaktycznej uczelni.

Pierwsi studenci rozpoczęli na nim naukę w październiku 2013 roku.Aktualnie na pierwszym roku studiuje 35 studentów. Limit w nadchodzącej rekrutacji wynosi 60 miejsc.

W trakcie studiów omawiane są zagadnienia związane nie tylko z historią konstrukcji mebli, ich charakterystyką, formą, kolorystyką i funkcjonalnością, ale też metodami i błędami projektowania mebli, charakterystyką materiałów, w kontekście bezpieczeństwa ich użytkowania.

Absolwent projektowania mebli będzie posiadał wiedzę w zakresie zarówno meblarstwa, jak i drzewnictwa. Wyuczony warsztat projektowy da w efekcie możliwość kreowania mebli, schodów, stolarki budowlanej i innych przedmiotów wyposażenia wnętrz. Uczy też umiejętności skutecznej współpracy w zespołach o interdyscyplinarnych kompetencjach - cechy bardzo cenionej w aspekcie współczesnego procesu kreowania mebli. Właściwie skonstruowany, atrakcyjny rynkowo i wizualnie produkt nie jest bowiem owocem pracy pojedynczych architektów i artystów - składa się na niego praca specjalistów z wielu dziedzin inżynierii oraz sztuki. - przekonuje Adam Majewski, z Uniwesytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Co ważne, uczelnia ściśle współpracuje też z realnym otoczeniem biznesu. Dzięki temu, studenci oprócz zajęć przewidzianych w programie nauczania, mają możliwość praktyki i zdobywania poprzez uczestnictwo w rozmaitych warsztatach projektowych i prezentacjach. Dotychczas zorganizowano wydarzenia, które dotyczyły m.in.: wystawy prac studentów podczas międzynarodowych targów ARENA Design 2014 odbywających się na MTP w Poznaniu, najnowszych trendów w aranżacji wnętrz, metod tworzenia moodboard’ów oraz nowości produktowych renomowanych firm z branży meblarskiej. Podnoszeniu kwalifikacji sprzyjała także wymiana wiedzy i doświadczenia, mająca miejsce podczas wspólnych warsztatów ze studentami specjalności Terapia zajęciowa oraz Fizjoterapia Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Ich celem było tworzenie mebli dostosowanych do potrzeb osób starszych. – dodaje Adam Majewski

Warto nadmienić, iż sluchacze kierunku mogą pogłębiać wiedze także za granicą. W ubiegłym roku na przykład wybrani studenci współracowali ze studentami Akademii Sztuki Pięknych z Łotwy, podczas wydarzenia International Design Workshops: “Shopping, cooking, eating for elderly people”. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce