W ubiegłorocznej edycji kongresu wziął udział wicepremier Mateusz Morawiecki. Fot. MTP

W ubiegłorocznej edycji kongresu wziął udział wicepremier Mateusz Morawiecki. Fot. MTP

  • Autor: bm
  • 03 paź 2016 08:21 (aktualizacja: 03 paź 2016 13:01)

Rozmowy o eksporcie i marce polskich mebli

Polskie meblarstwo wymaga głębokich zmian strukturalnych, konsolidacji, inwestycji w dobre wzornictwo i materiały wysokiej jakości. Dopiero wtedy będzie można pracować nad tworzeniem polskiej marki na światowych rynkach. To jeden z wniosków, jakie płyną z dyskusji podczas Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego w Poznaniu.

Kongres był wydarzeniem związanym z obchodzonym w tym roku 20-leciem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. Jego głównym celem jednak było podjęcie rozmów na temat przyszłości polskiego meblarstwa, szans i zagrożeń związanych z eksportem, możliwości, jakie daje rozwój nowoczesnych technologii. Kongres był też okazją do nagrodzenia najważniejszych partnerów OIGPM, wspierających zarówno działalność Izby, jak i całą branżę meblarską. Wydarzenie odbyło się 15 września, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Jednym z najważniejszych punktów w programie wydarzenia była wizyta Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego, który wraz z prezesem OIGPM Janem Szynaką otworzył poznański Kongres. Wicepremier Mateusz Morawiecki w trakcie Kongresu zwiedził również odbywające się w tym samym czasie targi „Drema” i spotkał się z dziennikarzami podczas specjalnie zorganizowanego briefingu.

Motywem przewodnim Kongresu, który odbywał się pod hasłem „Polskie Meble – Konkurencyjna Polska” była konkurencyjność polskiej branży meblowej na zagranicznych rynkach. Podczas wydarzenia odbyły się dyskusje panelowe z udziałem znanych przedstawicieli przemysłu meblowego w Polsce. Poruszono między innymi takie tematy, jak: wpływ innowacji technologicznych na konkurencyjność, szanse i zagrożenia stojące przed eksportem polskich mebli, design i marka jako wartość dodana wspierająca sprzedaż oraz kierunki rozwoju handlu meblami.

Ciekawym punktem wyjścia do dyskusji na temat polskiego eksportu było wystąpienie Macieja Formanowicza – prezesa Fabryk Mebli Forte, który zaprezentował dane liczbowe dotyczące sprzedaży polskich mebli za granicą, a także szanse i zagrożenia, jakie stoją przed eksporterami mebli.

Spotkanie w Poznaniu było też okazją do wyróżnienia osób, które od lat wspierają rozwój polskiej branży meblarskiej i współpracują z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli. Wśród tych, którzy zostali nagrodzeni symboliczną statuetką i tytułem „Ambasador Meblarstwa” znaleźli się między innymi: Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki, prezes OIGPM Jan Szynaka, były prezes OIGPM Maciej Formanowicz, prezesi i dyrektorzy fabryk mebli, przedsiębiorstw będących dostawcami materiałów i akcesoriów dla producentów mebli, przedstawiciele Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wyróżniono także kilkoro przedstawicieli mediów branżowych, wśród których znalazł się także portal Biznesmeblowy.pl

Więcej o Kongresie - w najbliższym wydaniu magazynu "Meble Plus".


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ