Fot. Koelnmesse/Orgatec

Fot. Koelnmesse/Orgatec

  • Autor: mg
  • 25 paź 2016 07:59 (aktualizacja: 25 paź 2016 08:08)

Rozpoczęły się targi "Orgatec"!

Przez 4 dni, od 25 do 29 października br., w Kolonii odbywają się targi „Orgatec”. W sumie najnowsze rozwiązania i technologie w dziedzinie aranżacji przestrzeni biurowych prezentuje 665 firm z 40 krajów. W tym gronie nie brakuje również przedstawicieli branży meblarskiej z Polski.

Czasy, gdy o aranżacji przestrzeni biurowej mówiło się w kontekście pojedynczych biurek czy szafek, należą już do przeszłości. Obecnie producenci i dystrybutorzy mebli rozwiązują problemy związane z kulturą i środowiskiem pracy. Dlatego nastał czas kompleksowych rozwiązań, a nie pojedynczych produktów. Nic dziwnego, że tegorocznej edycji targów „Orgatec” patronuje hasło: „New Visions of Work” („Nowe Wizje Pracy”).

Systemowość i elastyczność to główne kierunki rozwoju produktów adresowanych do przestrzeni biurowych, które są prezentowane podczas tegorocznych targów „Orgatec”. Nowoczesne meble biurowe muszą realizować potrzeby pracowników, a te różnią się ze względu na tryb pracy, charakter zadań, indywidualne preferencje itp. Przykładem tego typu rozwiązań, które można obejrzeć na tegorocznych targach „Orgatec”, są choćby: moduł pracy „Hub” włoskiej firmy Fantoni, system biurowy „LTS” firmy Enea z Hiszpanii, minimalistyczna sofa „Rope” (Normann Copenhagen), seria krzeseł „Alya” (Andreu World), system „Pair” (Fritz Hansen) czy „Meet & Swing” (Ongo).

Coraz większą rolę w przestrzeni biur odgrywa też indywidualizacja. W obliczu zmian demograficznych środowiska pracy muszą być dostosowane do potrzeb wszystkich grup wiekowych. Ale nie tylko. Każde zadanie wymaga do realizacji innych narzędzi, a to z kolei narzuca inną aranżację miejsca pracy. Dlatego w Kolonii pokazywane są m.in. ergonomiczne, wyposażone w nowoczesne technologie fotele, takie jak choćby „Fern” (Haworth), „AM” (Vitra), „eFit” (Actiu), „Back App Offic” (Back App), „M-Move” (Hund Möbelwerke) czy „varitos.c” (Mauser Einrichtungssysteme).

Ważnym aspektem poruszanym podczas tegorocznych targów „Orgatec” jest również optymalizacja akustyki pomieszczeń, co jest problemem zwłaszcza w przypadku wnętrz typu open-space. W praktyce nawet niewielkie szumy mogą przeszkadzać ludziom w skoncentrowaniu się na pracy. W tej grupie produktów prezentowanych w Kolonii warto zwrócić uwagę choćby na panele akustyczne „Winea X” (Wini), system „Canor” (Thonet), „Decato dp50volume” (Preform), „Micro Office” (SilentLab), „The Hut” (HAT), „Umbrella” (Palmberg), „Bosse Telephone Cube” (Dauphin Human Design Group) czy „Officebricks” (Officebricks).

W Kolonii oczywiście nie może zabraknąć najnowszych technologii i innowacyjnych produktów, które zmieniają miejsce pracy. Przykładem high-tech mebli jest np. krzesło „New climate chair” firmy Klöber, które posiada funkcje ogrzewania i wentylacji zintegrowane z siedziskiem i oparciem – każdy pracownik może dzięki temu ustawić temperaturę w celu zapewnienia sobie odpowiedniego komfortu pracy.

Nacisk kładziony na aspekty praktyczne i funkcjonalność nie oznacza bynajmniej rezygnacji z designerskich form mebli w przestrzeni biurowej. Wręcz przeciwnie, wystawcy obecni w Kolonii przekonują, że nie ma miejsca na nudne biura. Ciekawy kolor czy kształt mebla tworzą impulsy do bardziej intensywnej pracy. Tego typu propozycje można przez cztery najbliższe dni oglądać na stoiskach m.in. BD Barcelona,​ BuzziSpace, Ruckstuhl, Laura Meroni czy Molo Design.

Organizatorzy liczą, że tegoroczną edycję targów „Orgatec” odwiedzi ok. 50 tys. profesjonalnych gości z całego świata. Oprócz oferty wystawców, czekają na nich także liczne wydarzenia dodatkowe. Uwagę zwraca cykl dyskusji odbywających się w ramach tradycyjnego „Forum Trendów”, premierowy „Dzień SEO”, poświęcony wskazówkom na temat optymalnego wykorzystania wyszukiwarek internetowych czy „Kącik mówców”, w którym dla szerokiej publiczności prezentowane są nowe produkty i usługi. Dużo miejsca zostanie również poświęcone idei „smart office”.

Ważnym punktem programu targowego będzie ceremonia wręczenia nagród w konkursach „Büro & Umwelt” (organizator: Bundesdeutscher Arbeitskreis für Umweltbewusstes Management) oraz „Architektur + Office” (organizator: AID & Xia).

 

 

 

 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ