Biznesmeblowy.pl

Gospodarka Chin rozwija się bardzo dynamicznie, dzięki czemu stają się coraz bardziej obiecującym rynkiem zbytu. Fot. Shutterstock

Rynek mebli w Chinach - fakty i liczby

  • Autor: mg
  • 10 paź 2016 14:20 (aktualizacja: 11 paź 2016 08:36)

Chiny są największym producentem mebli na świecie. Przedrostek „naj” opisuje również inne obszary funkcjonowania tamtejszego rynku meblarskiego. Od 2004 roku Państwo Środka plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu światowych eksporterów mebli, a od 2009 roku także ich konsumentów.

Szacuje się, że aktualnie w Chinach działa ponad 5 tys. firm zajmujących się produkcją mebli, które zatrudniają łącznie 800 tys. osób. W przeciągu ostatnich 5 lat przychody z produkcji mebli rosły tam na poziomie 16 proc. złożonej stopy wzrostu rocznie, osiągając kwotę 75 mld dolarów. Jednak wskaźnik zyskowności wyniósł w tym czasie zaledwie 6 proc. Z perspektywy wartości obrotu najważniejszą część chińskiej produkcji stanowią meble drewniane – 60 proc.

Charakterystyka rynku

Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wzrost sprzedaży mebli na rynku chińskim są postępująca urbanizacja oraz wzrost siły nabywczej społeczeństwa chińskiego. Obecnie już ponad połowa Chińczyków mieszka w miastach i trend ten wciąż wykazuje tendencję wzrostową. A przecież w 1998 roku mieszkańcy miast stanowili zaledwie 1/3 ludności. Szacuje się, że do 2025 roku w chińskich miastach przybędzie ponad 350 mln mieszkańców.

Z kolei średni roczny dochód gospodarstw domowych w ośrodkach miejskich wynosi niemal 4 tys. dolarów i przyrasta od 2000 roku co ok. 10 proc. Zdaniem chińskich ekonomistów, każdego roku ponad 50 mln domostw wymienia stare meble na nowe. Średnio są one wymieniane co 7,5 roku.

Wraz z bogaceniem się chińskiego społeczeństwa wzrasta też popyt na dobra konsumpcyjne, w tym meble. Coraz częściej decyzje zakupowe mają nie tylko wymiar praktyczny, ale też służą podkreśleniu statusu społecznego konsumenta. Nic dziwnego, że w ostatnim czasie zarówno sprzedaż detaliczna, jak i hurtowa mebli rośną na rynku chińskim w tempie dwucyfrowym.

Wzrost importu

Zdaniem specjalistów z Narodowego Urzędu Chin (NBS), rynek meblarski w Chinach do 2020 roku może osiągnąć wartość ok. 200 mld dolarów. Szacuje się, że w tym okresie każdego roku będzie on przyrastał przeciętnie o 9 proc.

Najbardziej pożądanymi meblami są sofy oraz meble do sypialni i kuchni. Zwłaszcza segment mebli tapicerowanych rozwija się wyjątkowo dynamicznie.

Wsparciem dla krajowej produkcji jest import. W 2014 roku Chiny zaimportowały meble o łącznej wartości ponad 1 mld dolarów. W kategorii „siedzenia/siedziska” największymi dostawcami mebli do Chin są: Wietnam, Włochy i Stany Zjednoczone. Całkowita wartość importu w tej grupie produktowej w 2014 roku wyniosła 330 mln dolarów. Z kolei w grupie określanej jako „pozostałe meble” w gronie importerów prym wiodą: Włochy, Niemcy, Wietnam i Polska. W tym przypadku wartość importu w 2014 roku wyniosła 718 mln dolarów.

Rynek chiński zajmuje coraz ważniejsze miejsce na mapie strategicznych rynków eksportowych polskich producentów mebli. Od 2011 roku eksport polskich krzeseł, sof i innych siedzisk przyrastał średnio o 53 proc. w skali roku. W 2014 roku wartość mebli w kategorii „siedzenia/siedziska” wyeksportowanych do Chin z Polski przekroczyła 9 mln dolarów (w 2011 roku niecałe 3 mln dolarów). W tym samym czasie wartość eksportu produktów z grupy „pozostałe meble” osiągnęła prawie 80 mln dolarów, gdy 3 lata wcześniej była niemal o połowę mniejsza – ponad 40 mln dolarów. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce