Gospodarka Chin rozwija się bardzo dynamicznie, dzięki czemu stają się coraz bardziej obiecującym rynkiem zbytu. Fot. Shutterstock

Gospodarka Chin rozwija się bardzo dynamicznie, dzięki czemu stają się coraz bardziej obiecującym rynkiem zbytu. Fot. Shutterstock

  • Autor: mg
  • 10 paź 2016 14:20 (aktualizacja: 11 paź 2016 08:36)

Rynek mebli w Chinach - fakty i liczby

Chiny są największym producentem mebli na świecie. Przedrostek „naj” opisuje również inne obszary funkcjonowania tamtejszego rynku meblarskiego. Od 2004 roku Państwo Środka plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu światowych eksporterów mebli, a od 2009 roku także ich konsumentów.

Szacuje się, że aktualnie w Chinach działa ponad 5 tys. firm zajmujących się produkcją mebli, które zatrudniają łącznie 800 tys. osób. W przeciągu ostatnich 5 lat przychody z produkcji mebli rosły tam na poziomie 16 proc. złożonej stopy wzrostu rocznie, osiągając kwotę 75 mld dolarów. Jednak wskaźnik zyskowności wyniósł w tym czasie zaledwie 6 proc. Z perspektywy wartości obrotu najważniejszą część chińskiej produkcji stanowią meble drewniane – 60 proc.

Charakterystyka rynku

Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wzrost sprzedaży mebli na rynku chińskim są postępująca urbanizacja oraz wzrost siły nabywczej społeczeństwa chińskiego. Obecnie już ponad połowa Chińczyków mieszka w miastach i trend ten wciąż wykazuje tendencję wzrostową. A przecież w 1998 roku mieszkańcy miast stanowili zaledwie 1/3 ludności. Szacuje się, że do 2025 roku w chińskich miastach przybędzie ponad 350 mln mieszkańców.

Z kolei średni roczny dochód gospodarstw domowych w ośrodkach miejskich wynosi niemal 4 tys. dolarów i przyrasta od 2000 roku co ok. 10 proc. Zdaniem chińskich ekonomistów, każdego roku ponad 50 mln domostw wymienia stare meble na nowe. Średnio są one wymieniane co 7,5 roku.

Wraz z bogaceniem się chińskiego społeczeństwa wzrasta też popyt na dobra konsumpcyjne, w tym meble. Coraz częściej decyzje zakupowe mają nie tylko wymiar praktyczny, ale też służą podkreśleniu statusu społecznego konsumenta. Nic dziwnego, że w ostatnim czasie zarówno sprzedaż detaliczna, jak i hurtowa mebli rośną na rynku chińskim w tempie dwucyfrowym.

Wzrost importu

Zdaniem specjalistów z Narodowego Urzędu Chin (NBS), rynek meblarski w Chinach do 2020 roku może osiągnąć wartość ok. 200 mld dolarów. Szacuje się, że w tym okresie każdego roku będzie on przyrastał przeciętnie o 9 proc.

Najbardziej pożądanymi meblami są sofy oraz meble do sypialni i kuchni. Zwłaszcza segment mebli tapicerowanych rozwija się wyjątkowo dynamicznie.

Wsparciem dla krajowej produkcji jest import. W 2014 roku Chiny zaimportowały meble o łącznej wartości ponad 1 mld dolarów. W kategorii „siedzenia/siedziska” największymi dostawcami mebli do Chin są: Wietnam, Włochy i Stany Zjednoczone. Całkowita wartość importu w tej grupie produktowej w 2014 roku wyniosła 330 mln dolarów. Z kolei w grupie określanej jako „pozostałe meble” w gronie importerów prym wiodą: Włochy, Niemcy, Wietnam i Polska. W tym przypadku wartość importu w 2014 roku wyniosła 718 mln dolarów.

Rynek chiński zajmuje coraz ważniejsze miejsce na mapie strategicznych rynków eksportowych polskich producentów mebli. Od 2011 roku eksport polskich krzeseł, sof i innych siedzisk przyrastał średnio o 53 proc. w skali roku. W 2014 roku wartość mebli w kategorii „siedzenia/siedziska” wyeksportowanych do Chin z Polski przekroczyła 9 mln dolarów (w 2011 roku niecałe 3 mln dolarów). W tym samym czasie wartość eksportu produktów z grupy „pozostałe meble” osiągnęła prawie 80 mln dolarów, gdy 3 lata wcześniej była niemal o połowę mniejsza – ponad 40 mln dolarów. 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ