Cesarz Karol I Habsburg. Fot. Wikipedia/Domena publiczna

Cesarz Karol I Habsburg. Fot. Wikipedia/Domena publiczna

  • Autor: mg
  • 31 marz 2017 09:17 (aktualizacja: 31 marz 2017 09:33)

Sypialnia ostatniego cesarza wystawiona na sprzedaż

W ramach aukcji organizowanej przez jeden z austriackich portali aukcyjnych zostały wystawione meble, które znajdowały się w sypialni należącej do Karola I, ostatniego cesarza Austro-Węgier. Wśród nich znalazły się łoże, dwie szafki nocne oraz dwa stoliki. Cena wywoławcza to 125 tys. euro.

Autentyczność zestawu, na który składają się łoże, stoliki i szafki, została potwierdzona przez Imperialną Kolekcję Mebli w Wiedniu, która jest uważana za największego eksperta w tej dziedzinie. Meble zostały wykonane z ciemnego drewna i ozdobione kunsztownymi intarsjami. Stanowiły one wyposażenie willi Wartholz, w której cesarz często odpoczywał wraz z małżonką. W 1918 roku meble należące do wnuka cesarza Franciszka Józefa trafiły do jego osobistego lekarza jako nagroda za wierną służbę. Cesarz podarował je tuż przed udaniem się na wygnanie.

Karol I (ur. 17 sierpnia 1887 w Persenbeugu, zm. 1 kwietnia 1922 w Funchal na Maderze) – ostatni władca Cesarsko-Królewskich Austro-Węgier, pochodził z dynastii Habsbursko-Lotaryńskiej. Błogosławiony Kościoła katolickiego.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ