Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: mg
  • 26 wrz 2016 11:23 (aktualizacja: 26 wrz 2016 11:57)

Zatrudnienie w przemyśle meblarskim

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, w sierpniu br. w firmach zajmujących się produkcją mebli zanotowano wyższy niż przeciętny wzrost zatrudnienia w skali roku. Wskaźnik zatrudnienia wzrósł bowiem o 6,2 proc., gdy w całym sektorze przedsiębiorstw zatrudnienie było wyższe o 3,1 proc. niż przed rokiem.

W sierpniu br. wyższy niż przeciętny wzrost zatrudnienia w skali roku zaobserwowano w firmach zajmujących się produkcją mebli - wyniósł on 6,2 proc. Dla porównania, wzrost zatrudnienia w sektorze produkcji wyrobów z metali wzrósł o 5,8 proc., a w zakładach zajmujących się produkcją samochodów - o 5,3 proc. Stanowi to dowód dynamicznego rozwoju branży meblarskiej od początku 2016 roku. Wzrost zatrudnienia ma niewątpliwie związek z licznymi nowymi inwestycjami. Rekrutacje prowadzone są między innymi w związku z otwarciem nowego zakładu Kler w Nysie, Pres Meberl poszukuje pracowników do fabryki w Skarżysku Kamiennej, nowych pracowników zatrudnił producent z Namysłowa - Dobra Forma, a jesienią planowane jest zakończenie budowy hali produkcyjnej firmy KAM Kuchnie, która będzie wymagała nowej kadry. To tylko wybrane przykłady najnowszych inwestycji meblarskich, które generują w ostatnim czasie wzrost zatrudnienia w branży.

W sierpniu br. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 138,3 tys. ofert pracy, o 7,4 proc. więcej niż przed miesiącem i o 16,1 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba ofert z sektora publicznego zwiększyła się w skali miesiąca, ale zmniejszyła w skali roku, a z prywatnego - była wyższa zarówno przed miesiącem, jak i w sierpniu ub. roku. Oferty z sektora publicznego stanowiły 11,0 proc. ogółu ofert (wobec 8,5 proc. w lipcu i 13,1 proc. przed rokiem).


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ