Fot. shutterstock

Fot. shutterstock

  • Autor: bm
  • 10 paź 2016 14:46 (aktualizacja: 11 paź 2016 10:49)

Zobacz najnowszy raport o branży meblarskiej!

Polskie firmy meblarskie mają powody do optymizmu. Sprzyja im tempo rozwoju gospodarczego i dobra sytuacja na rynku pracy, które przekładają się na rosnący popyt konsumencki. Pozytywnie nastrajają też wyniki eksportu. Takie wnioski płyną z raportu na temat sytuacji polskiego meblarstwa, przygotowanego przez Bank Pekao.

Autorzy raportu oparli się w swoich analizach na konkretnych danych liczbowych, dostarczanych m.in. przez GUS. Zgodnie z tymi danymi, wartość produkcji sprzedanej polskiego przemysłu meblarskiego w 2015 roku wyniosła 39,1 mld zł. W ostatnim dziesięciolecie zarysował się dość wyraźny trend wzrostowy tej wielkości, a średnioroczne tempo w latach 2005-2015 przekraczało 6%.

W strukturze produkcji dominują meble do siedzenia i ich części, jak również inne elementy meblowe. Kategoria ta to ok. 46% wartości produkcji sektora. Statystyki wyróżniają też produkcję materacy (8,7%), mebli biurowych i sklepowych (3,4%) oraz mebli kuchennych (2,7%). Niemniej za znaczną część produkcji odpowiada szeroka kategoria tzw. „pozostałych mebli” (39,2%).

Charakterystyczny dla polskiego sektora meblarskiego jest duży udział krajowego kapitału. Zdecydowana większość rynkowych graczy (z wyjątkiem dominującego IKEA Industry) to firmy o polskiej strukturze własnościowej. Pod tym względem branża meblarska wyróżnia się na tle innych sektorów polskiego przemysłu, gdzie inwestorzy zagraniczni zajmują kluczową pozycję. Warto również wspomnieć, że istotną rolę w produkcji mebli odgrywają mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Trudno jest podać dokładną faktyczną liczbę firm meblarskich, między innymi dlatego, że wiele z nich działa na zasadzie rodzinnego biznesu w lokalnym otoczeniu. Dane GUS mówią o co najmniej 15 tysiącach przedsiębiorstw.

Eksport odgrywa znaczącą rolę w działalności polskich firm meblarskich. W 2015 roku całkowita jego wartość wzrosła o 8%, co jest rekordowym wynikiem, stanowi bowiem wartość 8,6 mld euro. Dane z pierwszych miesięcy 2016 roku wskazują na to, że jeśli takie tempo sprzedaży zagranicznej utrzymamy, branża może osiągnąć wynik 9,5 mld euro na koniec 2016. Warto zauważyć, że jednocześnie rośnie też wartość mebli importowanych, ale skala jest tutaj znacznie mniejsza. W efekcie saldo wymiany zagranicznej wciąż jest dodatnie. Przemysł meblarski znajduje się obecnie wśród trzech zdecydowanych liderów polskiego przetwórstwa przemysłowego pod względem wypracowanej nadwyżki w handlu zagranicznym.

CZYTAJ WIĘCEJ - w najnowszym wydaniu magazynu "Meble Plus"


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ