W kolekcji Porti firmy Szynaka Meble zastosowano lite drewno dębowe w dwóch wybarwieniach. Fot. Szynaka Meble

W kolekcji Porti firmy Szynaka Meble zastosowano lite drewno dębowe w dwóch wybarwieniach. Fot. Szynaka Meble

  • Autor: mg
  • 09 marz 2017 10:33 (aktualizacja: 09 marz 2017 11:49)

Dąb – najpopularniejszy materiał polskich meblarzy

Dąb od wielu lat jest ulubionym wybarwieniem stosowanym przez polskich producentów mebli. Wykorzystują oni zarówno dębowe drewno lite, jak i płyty meblowe z dębowymi dekorami. Meble tego typu niezmiennie plasują się w czołówce rankingów sprzedażowych.

Klientów decydujących się na tego typu meble przekonuje struktura dębu, która jest kwintesencją naturalnego piękna. Rysunek słojów dębu jest znacznie bardziej intensywny niż innych gatunków drewna, przez co jego struktura jest bardzo ciekawa. Dęby cieszą się popularnością wśród tych odbiorców, którym zależy na naturalności i autentyczności wzoru.

Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować pewną ewolucję wzorów dębowych. Początkowo ich rysunek miał wyraźnie klasyczny charakter. Układ słojów, promienie rdzeniowe oraz smugi wiernie odzwierciedlały najbardziej charakterystyczne cechy tego gatunku drewna.

Ostatnio klasyczna elegancja ustępuje miejsca rustykalności. Na powierzchni zarówno materiałów drewnianych, jak i płyt drewnopochodnych coraz częściej pojawiają się sęki, pęknięcia, zarysowania, czyli to, co kiedyś uważano za wadę drewna, a teraz stało się cechą cenioną. Producenci chętnie podkreślają też ślady działania natury i zużycia.

Dzięki nieustannie wzbogacanej i rozwijanej ofercie papierów dekoracyjnych producenci mebli mogą korzystać z szerokiej palety wzorów dębowych. Obecnie to już nie tylko niezwykle popularny, ale bardzo już eksploatowany dąb san remo.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ