Mebel, w którym wykorzystano dekor Veneto z oferty firmy Interprint. Fot. Interprint

Mebel, w którym wykorzystano dekor Veneto z oferty firmy Interprint. Fot. Interprint

  • Autor: mg
  • 03 lis 2016 08:44 (aktualizacja: 04 lis 2016 10:00)

Dekory kamienne i betonowe - najlepsze propozycje 2016

Wraz z modą na minimalistyczne wnętrza i ascetyczne aranżacje rośnie zainteresowanie dekorami inspirowanymi rysunkiem naturalnych kamieni i betonowymi strukturami. Wbrew pozorom obszar ich stosowania nie ogranicza się wyłącznie do industrialnych loftów.

Polacy uwielbiają elementy drewniane w aranżacji wnętrz i nic w tej kwestii nie uległo zmianie. Nic dziwnego, że stosowane w przemyśle meblarskim dekory drewnopodobne cieszą się niezmiennie dużą popularnością. Tym niemniej nie wyczerpują one oferty producentów tego typu materiałów.

Nie tylko drewno

W ostatnim czasie wyraźnie rośnie zainteresowanie dekorami inspirowanymi rysunkiem naturalnych kamieni. Emanują one bezpretensjonalną elegancją, a ich dodatkowym atutem jest szeroki obszar stosowania. Chętnie są wykorzystywane nie tylko we wnętrzach, w których tradycyjnie pojawiają się okładziny z marmuru czy łupka, czyli w kuchniach i łazienkach, lecz także w przytulnych sypialniach czy klasycznych jadalniach. Służą jako wykończenie blatów kuchennych, ale też występują w postaci okładzin ściennych oraz elementów zabudowy meblowej – na blatach stołów i komód, na frontach szafek, a nawet na ich korpusach. Ich wygląd sugeruje wytrzymałość i odporność, a zarazem czystość i porządek.

Uniwersalny charakter dekorów „kamiennych” postrzegany jest jako niewątpliwy atut. Producenci mebli w wykorzystaniu kamienia są coraz odważniejsi – dowolnie żonglują różnymi gatunkami, bawią się strukturami i rysunkami, zestawiają tafle o różnym żyłowaniu i charakterze. Feerie barw – brązy, kremy i beże, szarości, czerń, a nawet zielenie i błękity naturalnych skał – przyciągają wzrok, zaskakując różnorodnością i bogactwem detali. W zależności od rysunku „kamienne” dekory wpisują się w aranżacje utrzymane w każdym stylu, zarówno klasycznym, stylizowanym, jak też nowoczesnym i minimalistycznym – ocenia Sylwia Lasota, kierownik ds. sprzedaży krajowej i marketingu firmy Interprint.

Rysunek dekorów inspirowanych kamieniami stoi pod znakiem naturalności i wyrazistej powierzchni, a poczynaniami projektantów kieruje chęć stworzenia jak najdokładniejszej imitacji pierwowzoru. Ich elegancki charakter podkreśla stonowana kolorystyka, którą tworzą głównie odcienie brązów, szarości, a także kontrast bieli i czerni.

Piękny jak… beton

Ciekawym trendem obserwowanym aktualnie na rynku są także dekory, których rysunek przypomina strukturę betonu lub tynku w najróżniejszych postaciach. Wpisują się one w minimalistyczną stylistykę znaną choćby z industrialnych loftów. Jednak nie jest to jedyny obszar ich stosowania. Dekory „betonowe” zestawione na przykład z wzorami drewnopodobnymi stwarzają zupełnie nowe możliwości aranżacyjne.

Beton doskonale współgra z drewnem i dekorami drewnopodobnymi. W takich duetach podkreśla ciepło tego materiału, głębokie brązowe wybarwienia, finezję układu słojów, naturalność pęknięć i sęków... Dobrze prezentuje się również w parze z dekorami jednobarwnymi, zastosowanymi na meblach bądź ścianach, utrzymanymi w głębokich, nasyconych kolorach. Kontrast, jaki wówczas powstaje, podkreśla zalety obu propozycji – potwierdza Sylwia Lasota.

Kolorystyka dekorów „betonowych” to przede wszystkim wszelkie odcienie szarości. Niekiedy ich powierzchnia jest delikatna i subtelna, innym razem wyrazista i zdynamizowana. Dzięki kreatywności projektantów interpretacje betonowych struktur mogą być naprawdę zaskakujące.

Więcej przeczytasz w najnowszym wydaniu czasopisma "Meble Plus".


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ