Biznesmeblowy.pl

Fotel 366 zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego. Fot. ForForm

Fotel Chierowskiego w londyńskim The Design Museum

  • Autor: mg
  • 16 gru 2016 12:35 (aktualizacja: 16 gru 2016 14:20)

Od końca listopada br. słynny fotel "366", zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego, prezentowany jest w  londyńskim The Design Museum. W ramach specjalnej wystawy można obejrzeć aranżację salonu, w której wykorzystano wybrane ikony designu pochodzące ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Wystawa „The Pan-European Living Room” została przygotowana przez biuro architektoniczne OMA. Wśród ikon europejskiego wzornictwa, które wykorzystano do aranżacji symbolicznego salonu, obok fotela Józefa Chierowskiego, znalazły się między innymi klasyczne krzesło Thoneta nr 14 i sofa Hansa Wagnera.

Bardzo cieszymy się, że nasze starania przekładają się na takie zainteresowanie. Udowadnia to, że polski design z epoki PRL ma swoją ponadczasową wartość! - mówią Agata Górka i Maciej Cypryk, twórcy marki 366 Concept.

Fotel "366" to jeden z najpopularniejszych polskich mebli produkowanych w czasach PRL-u. Na początku lat 60. XX wieku jego projekt stworzył młody projektant, Józef Chierowski. Był on odpowiedzią na potrzebę prostych i szybkich w produkcji mebli. Widząc potencjał mebla, do masowej produkcji wprowadził go zarząd fabryki w Świebodzicach. Przez ponad 20 lat fotel "366" nie schodził z produkcji. Przez ten okres sprzedano ponad 500 tys. egzemplarzy w krajach całego Bloku Wschodniego. Charakterystycznym elementem fotela stały się nogi ułożone w kształt nożyc, z widocznymi śrubami łączącymi je z siedziskiem. W oryginalnym projekcie, na którym bazuje reedycja 366 Concept, śruby były ukryte, a pojawiły się ze względu na brak odpowiednich mocowań.

Obecnie "366" to seria mebli powstałych na bazie legendarnego fotela model "366" z 1962 roku, wznowionego w 2014 roku na wyłącznej licencji przez firmę 366 Concept, która specjalizuje się we wskrzeszaniu ikon polskiego wzornictwa. 
 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce