Biznesmeblowy.pl

Fot. MDD

Jak zaprojektować idealne biuro - rozmowa z ekspertem

  • Autor: bm
  • 30 marz 2017 11:44 (aktualizacja: 30 marz 2017 11:49)

"Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń biurowa stymuluje, inspiruje, podnosi kulturę pracy i buduje markę firmy. Nie może być mowy o przypadkowości, więc spójne opracowanie projektowe powierza się specjalistom". Tajniki urządzania przestrzeni biurowej odkrywa Dariusz Wicher, właściciel marki Everspace.

Czym różni się projektowanie biura od projektowania wnętrza mieszkalnego?

Dariusz Wicher: Są to tematy różniące się poziomem personalizacji. W obu przypadkach musimy pamiętać o estetyce, jakości, ergonomii. W każdej z tych przestrzeni powinniśmy czuć komfort fizyczny i psychiczny. W przypadku wnętrza mieszkalnego mamy go zagwarantować maksymalnie kilku osobom, natomiast w biurze może być ich kilkanaście, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset. Tu musimy wypracować rozwiązania, które okażą się uniwersalne i pozwolą personalizować przestrzeń w trakcie jej użytkowania.

O czym powinniśmy pamiętać planując urządzenie biura?

D.W.: Czynniki, o których nie można zapominać myśląc o projekcie, to funkcjonalność rozwiązań aranżacyjnych, ergonomia mebli biurowych, ich jakość, dobra akustyka, jakość powietrza, naturalne światło, odpowiednia temperatura w biurze. Równie ważne będzie zapewnienie pracownikom intymnych przestrzeni, w których można odpocząć, porozmawiać przez telefon lub spotkać się w kameralnym gronie.

W jaki sposób przebiegają poszczególne etapy powstawania projektu biura i jego realizacji?

D.W.: Każda realizacja jest inna i indywidualna, ale jesteśmy w stanie opisać pewien schemat działania. Pierwsze spotkanie z inwestorem jest ukierunkowane na poznanie firmy, jej filozofii, potrzeb, struktury i trybu pracy. Jest to bardzo istotny moment, bo na podstawie obrazu, który powstanie po tym spotkaniu, stworzymy koncepcję projektu mającego odzwierciedlać charakter oraz styl firmy. Zwykle na tym etapie omawiamy kwestie budżetu przeznaczonego na inwestycję. Po prezentacji koncepcji analizujemy z klientem uwagi, sugestie oraz jego odbiór przedstawionej wizji. Następnie przechodzimy do projektów szczegółowych, a to wiąże się z pomiarami inwentaryzacyjnymi powierzchni. Jeżeli inwestycja obejmuje prace budowlane i wykończeniowe, opracowujemy projekty branżowe: układ ścian, elektrykę, sufity, klimatyzację, posadzki. W trakcie tworzenia dokumentacji projektowej dobieramy oświetlenie, wykładziny, fototapety, okładziny ścienne, meble biurowe, siedziska, dopracowujemy szczegóły faktur, tkanin i kolorystyki. Gdy wszystko ostatecznie przeanalizujemy z inwestorem, przechodzimy do logistyki: składania zamówień, opracowania harmonogramu dostaw i montaży oraz koordynacji prac ekip zaangażowanych w inwestycję. 

Na co możemy liczyć współpracując z firmą zajmującą się wyposażeniem wnętrz biurowych, mającą wewnętrzne studio projektowe?

D.W.: Przede wszystkim możemy polegać na wiedzy i doświadczeniu, które idą w parze z kreatywnością i są poparte rekomendacjami dotychczasowych klientów. Firma zajmująca się wyposażeniem wnętrz biurowych ma możliwość zorganizowania przestrzeni do testowania mebli biurowych, foteli obrotowych, siedzisk wypoczynkowych oraz wykładzin obiektowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, coraz częściej praktykowanemu przez naszych klientów, pracownicy są współdecydentami ostatecznego wyglądu przestrzeni, w której będą pracować. W przypadku Everspace wszystkie osoby odpowiedzialne za część projektową zaangażowane są w koordynację realizacji inwestycji. Kompleksowa obsługa gwarantuje inwestorowi dokładność, spójność projektu, dopracowanie kwestii logistycznych, terminowość i odpowiedzialność za realizację na każdym etapie.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce