Najnowszy projekt mebli miejskich autorstwa Pawła Grobelnego. Fot. Paweł Grobelny

Najnowszy projekt mebli miejskich autorstwa Pawła Grobelnego. Fot. Paweł Grobelny

  • Autor: mg
  • 28 wrz 2016 14:45 (aktualizacja: 29 wrz 2016 08:18)

Kolejne meble miejskie Pawła Grobelnego

Paweł Grobelny stworzył kolejny projekt mebli przeznaczonych specjalnie do przestrzeni miejskich. Tym razem zaaranżował skwer w poznańskiej dzielnicy Chwaliszewo. Centralnym punktem rewitalizowanego terenu jest okrąg wykonany z cortenu i drewna bankirai.

Po zrealizowaniu mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy La Defense w lipcu tego roku, oddano kolejny projekt małej architektury autorstwa Pawła Grobelnego. Projekt skweru z małą architekturą powstał w ramach rewitalizacji historycznej dzielnicy Chwaliszewo, realizowanej przez poznańską firmę Nowa Sienna.

Centralnym punktem zaprojektowanego skweru jest okrąg wykonany z cortenu i drewna bankirai. Jest to przykład otwartej formy mebla miejskiego – nie do końca określonej, pozostawiającej różne możliwości użytkowania przez samych mieszkańców i turystów. Przecięcie okręgu było niezbędne dla zachowania komunikacji między budynkami, a jednocześnie w tym miejscu pełni ono funkcję tradycyjnej ławki miejskiej. Z kolei platforma umożliwia leżenie, organizowanie pikników – traktowanie tego miejsca jak przydomowego tarasu, ale w przestrzeni publicznej.

To nie pierwsza realizacja obiektów miejskich Pawła Grobelnego. Ławki jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli, ławki dźwiękowe w ogrodzie Zhongshan w Szanghaju oraz tarasy widokowe w paryskiej dzielnicy La Defense. Do dzisiaj funkcjonuje także kino plenerowe zrealizowane dla belgijskiego Centrum Sztuki Współczesnej w Strombeek. Paweł Grobelny jest także laureatem międzynarodowego konkursu na meble miejskie dla francuskiego miasta Mont de Marsan.

źródło: Property Design


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ