Komoda z kolekcji Wiktoria. Fot. Mebin

Komoda z kolekcji Wiktoria. Fot. Mebin

  • Autor: bm
  • 22 gru 2016 12:25 (aktualizacja: 22 gru 2016 12:30)

Komoda - współczesna wersja tradycyjnego mebla

Komoda, niegdyś podstawowy mebel do przechowywania odzieży, który wykształcił się z jeszcze starszej skrzyni, obecnie jest praktyczną szafką z szufladami i drzwiczkami, niekoniecznie na ubrania czy bieliznę. W XXI wieku wraz z odejściem od wielofunkcyjnej zabudowy ścian została odkryta na nowo.

Chociaż niektórym może kojarzyć się wyłącznie ze stylem retro lub wiejskim, komoda ma jak najbardziej współczesne oblicze. Występuje w kolekcjach nowoczesnych, często w formie prostych, kubicznych brył o gładkich frontach, z dyskretnie zaznaczonymi podziałami szuflad i drzwi. Oprócz doskonałej organizacji wnętrza i praktycznych udogodnień (system cichego domyku, push to open) posiada także walory dekoracyjne, na przykład elementy tapicerowane, szklane blaty, lakierowane wstawki. Te najbardziej reprezentacyjne, wykonane są ze szlachetnych materiałów – litego drewna i okleiny naturalnej, niekiedy o egzotycznym rodowodzie, jak palisander Rio czy orzech amerykański.

Zwolennikom klasyki przypadną do gustu komody stylizowane o pięknych, wyrafinowanych kształtach, z giętymi lub prostymi elementami, posadowione na ładnie wyprofilowanych nóżkach. Współczesne odmiany komód, nie muszą być repliką mebli z epoki, aby stały się godnymi mieszczańskich salonów czy pałacowych wnętrz. Produkowane seryjnie, ale pod czujnym nadzorem mistrzów stolarskiego rzemiosła urzekają wytworną linią wzorniczą, starannym wykonaniem oraz dopracowanymi detalami, takimi jak frezowane pilastry i fronty czy ozdobne uchwyty. 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ