W kuchni w stylu retro ważna jest nie tylko forma samych mebli, ale „robiące klimat” akcesoria, naczynia i ozdoby. Fot. KAM

W kuchni w stylu retro ważna jest nie tylko forma samych mebli, ale „robiące klimat” akcesoria, naczynia i ozdoby. Fot. KAM

  • Autor: mg
  • 09 marz 2017 08:25 (aktualizacja: 13 marz 2017 10:18)

Kuchnie w stylu retro - ważny trend sprzedażowy czy nisza?

Styl retro coraz częściej pojawia się w aranżacjach kuchennych, nadając pomieszczeniom przytulny, bezpretensjonalny charakter. Choć w tym segmencie produktowym notuje się systematyczny przyrost sprzedaży, to nadal kuchnie w stylu retro przegrywają z nowoczesnymi zabudowami.

Kuchnie w stylu retro zachwycają prostym pięknem i klimatem sielankowego spokoju. Przy tym stanowią przeciwwagę dla nowoczesnych, oszczędnych w formie i minimalistycznych mebli. Nie należy jednak zapominać, że łączą one sielską tradycję z nowoczesnością - za stylizowanymi frontami i „niedzisiejszymi” kształtami kryje się bardzo współczesna technika, dzięki której użytkowanie tych kuchni jest niezwykle komfortowe (szuflady z pełnym wysuwem, zawiasy wyposażone w system cichego domykania i spowalniające zamykanie frontów szafek i szuflad). Nie należy przy tym zapominać, że kuchnia w stylu retro ma wiele odsłon: od nostalgicznych stylizacji inspirowanych wiejską chatą po mniej stylizowane, ale równie przytulne wnętrza, w których klimat tworzą jasne barwy i materiały inspirowane naturą.  

Najbardziej klasyczne kuchnie w stylu retro inspirowane są wyglądem wiejskiej chaty z jej prostotą i surowym pięknem. Często korzystają z dekorów naśladujących stare drewno, w którym wyeksponowano charakterystyczne elementy w postaci dobrze widocznych porów i sęków, a także oznaki upływu czasu w postaci przetarć i pęknięć. Ważnym dopełnieniem mebli są stylizowane uchwyty. 

W przeciwieństwie do nowoczesnych zabudów w kuchniach retro częściej eksponuje się akcesoria, naczynia i ozdoby, stąd - zamiast jednolitych frontów - pojawiają się otwarte półki i przeszklone witryny. Niekiedy nowoczesne formy mebli kuchennych zostają skontrastowane z naturalnymi materiałami lub dekorami drewnopodobnymi.

 

 

 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ