Family of tables. Projekt: Benedetta Tagliabue (Miralles Tagliabue EMBT). Zamawiająca: Martha Thorne. Fot. Uxío Da Vila

Family of tables. Projekt: Benedetta Tagliabue (Miralles Tagliabue EMBT). Zamawiająca: Martha Thorne. Fot. Uxío Da Vila

  • Autor: mg
  • 15 lis 2016 09:57 (aktualizacja: 16 lis 2016 10:07)

Meble na wystawie "The Workshop of Dreams"

Cztery zespoły złożone z hiszpańskich architektów i projektantów wykonały na życzenie znanych twórców obiekty ich marzeń z różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Rezultaty zaprezentowano na wystawie „The Workshop of Dreams”. Partnerem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC).

Podczas projektu twórcy mieli wyjątkową możliwość pracy od samego początku. Projektant i zamawiający musieli się poznać, by następnie wspierać się nawzajem w przełamywaniu granic i swobodnie analizować nowe pomysły. Powstałe przedmioty stały się ucieleśnieniem marzeń – zarówno osoby inspirującej, jak i projektanta. Zrodziły się nowe formy projektów, wykorzystano pomysły, które wcześniej przychodziły autorom do głowy bez szans na realizację – powiedziała Martha Thorne.

Martha Thorne, dyrektor wykonawcza Nagrody Pritzkera w dziedzinie architektury, zamówiła niezwykły zestaw stolików do kawy u Benedetty Tagliabue, architekt mieszkającej i pracującej w Barcelonie, założycielki Miralles Tagliabue EMBT. Zespół RCR Arquitectes zaprojektował oryginalny i w pełni ergonomiczny fotel wypoczynkowy dla pisarza Javiera Cercasa. Jacob Benbunan, założyciel i dyrektor generalny spółki Saffron, specjalizującej się w globalnym pozycjonowaniu marek, podjął się interpretacji projektu ruchomego domu dla paleoantropologa Juana Luisa Arsuagi. Natomiast Izaskun Chinchilla stworzyła niezwykły wózek kuchenny dla wyróżnionego trzema gwiazdkami Michelin duetu ojciec-córka, Juana Mari i Eleny Arzak. Produkcję czterech obiektów powierzono wykwalifikowanym rzemieślnikom z La Navarra, specjalistycznego zakładu stolarskiego w pobliżu Madrytu.

W powstałych pracach, będących odwzorowaniem marzeń, wykorzystano innowacyjne rozwiązania. Zaproponowano też nowe formy zastosowania mniej znanych gatunków amerykańskiego drewna liściastego na rynku hiszpańskim. Nie przychodzi mi do głowy żaden inny materiał związany z gospodarką zrównoważoną, dzięki któremu można byłoby stworzyć na indywidualne zamówienie tak eklektyczną mieszankę pięknych, a zarazem wyjątkowych produktów – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę.

Obiekty powstałe w ramach „The Workshop of Dreams” zaprojektowano z myślą o ich wieloletnim wykorzystaniu.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ