Biznesmeblowy.pl

Komoda "Kinomaniak" z lat 60-tych. Fot. Wyrobki

Modne czarno-białe wnętrza i gabarytowo nieduże meble

  • Autor: Wanda Modzelewska
  • 27 gru 2013 18:02

W najnowszych kolekcjach mebli mieszkaniowych renomowanych światowych marek uderza przede wszystkim dominacja czarno-białej, kontrastowej kolorystyki oraz powrót do małych, wolno stojących mebli: komód, witryn, regałów.

Można powiedzieć, że w pewnym sensie meblarstwo powróciło do swoich korzeni: mebel przestaje być neutralny, na powrót – oprócz funkcji – zyskuje też dekoracyjny charakter. Co prawda dekoracja ta wyraża się zupełnie innymi środkami niż rzeźbione lwy i złocone brązowe okucia – można przyrównać ją raczej do dzieła sztuki nowoczesnej. Ponadto dekoracja ta stosowana jest w niewielkich dawkach – nie mówimy tu w żadnym razie o pełnym garniturze mebli, a raczej o pojedynczym egzemplarzu, który wyróżnia się we wnętrzu dzięki odpowiedniej ekspozycji lub zestawieniu z znacznie bardziej neutralnymi elementami. Polscy producenci dopiero od niedawna proponują tego rodzaju meble.
Warto też zauważyć, że powracają do wnętrz mieszkalnych meble o charakterze ekspozycyjnym: witryny, kredensy, gabloty. Oczywiście ich formy i rozwiązania technologiczne (np. zamontowane wewnątrz oświetlenie) są absolutnie nowoczesne, ale przeznaczenie nadal takie samo: prezentowanie pięknych przedmiotów czy cennych kolekcji.

Mebel jak rzeźba

Chcąc nawiązać do modnej w tym sezonie czarno-białej kolorystyki (najlepiej w wersji na wysoki połysk) można zdecydować się na totalną biel, totalną czerń lub zestawić ze sobą dwa identyczne meble: jeden biały, drugi czarny – tu mniej chodzi o ekstrawagancję formy samego mebla, a raczej o jego interakcję z otoczeniem. Dobrym przykładem takiego graficznego potraktowania mebla mogą być kredensy „Abacus” (proj. Gino Carollo, prod. Ciacci Kreaty). Ten mebel to – zdaniem projektanta – propozycja dla tych, którzy lubią rzeczy proste i praktyczne. Wnętrze mebla podzielone jest na 3 części: otwartą półkę na książki, szafkę zamykaną odkładanymi drzwiami i półkę z dużym, wysuwanym koszem. Podobny kosz można opcjonalnie zastosować również wewnątrz zamykanej części kredensu. Wykonany z MDF mebel ma dwie wersje kolorystyczne: właśnie białą i czarną, które mogą mieć matowe lub połyskliwe wykończenie. Bardzo podobny charakter ma system komód „808” (prod. Molteni & C). Tu również nacisk położono na uniwersalność zastosowania i możliwość dopasowania do innych mebli, np. łóżek. „808” to nowoczesny, bezpretensjonalny system komód o różnych wielkościach, które można łączyć lub stawiać jedną na drugiej. Oczywiście możliwa jest także graficzna zabawa lakierowanymi wykończeniami, a także użycie fornirów (szary dąb, mutenye i wenge).


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce