Wnętrze sypialni króla w pałacu w Łazienkach (1847 rok). Fot. Domena Publiczna

Wnętrze sypialni króla w pałacu w Łazienkach (1847 rok). Fot. Domena Publiczna

  • Autor: mg
  • 02 sie 2017 14:11 (aktualizacja: 02 sie 2017 14:28)

Odnalezione zostały antyki z królewskiego pałacu

W jednym z sopockich antykwariatów zostały odnalezione meble pochodzące z warszawskich Łazienek Królewskich. Wśród nich są cztery krzesła, dwa fotele i stolik. Wszystkie one pochodzą z przedwojennej kolekcji. Obecnie znajdują się w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Oryginalność mebli potwierdzają znaki własnościowe Pałacu Łazienkowskiego z okresu panowania cara Aleksandra I. Najprawdopodobniej w czasie I wojny światowej zostały one wywiezione do Moskwy. W 1922 roku wróciły w wyniku restytucji dzieł sztuki z Rosji. Na zabytkach widoczne są również oznakowania z okresu II RP, kiedy meble weszły w skład kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki. Stanowiły wówczas ozdobę kilku warszawskich gmachów publicznych, tj. Zamku Królewskiego, Senatu oraz Pałacu Rady Ministrów. Wojenne losy zabytków pozostają nieznane.

Odnalezione meble miały przede wszystkim charakter użytkowy. Z tego względu wartość artystyczna dzieł sztuki nie jest duża, jednakże ich walor historyczny jest nie do przecenienia - czytamy w komunikacie wydanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ