Krzesło Lotos. Projekt: Romuald Ferens (1980). Fot. Politura

Krzesło Lotos. Projekt: Romuald Ferens (1980). Fot. Politura

  • Autor: mg
  • 23 lut 2017 09:34 (aktualizacja: 23 lut 2017 13:18)

Politura „wskrzesiła” kolejny PRL-owski mebel

Politura, firma specjalizująca się w przywracaniu polskich mebli z lat 50-80 XX wieku, wprowadziła na rynek kolejny produkt. Jest to krzesło „Lotos”. Zostało ono zaprojektowane przez Romualda Ferensa w 1980 roku. Mebel przeznaczony jest do użytku we wnętrzach, jak i na zewnątrz.

Zaprojektowane w 1980 roku przez Romualda Ferensa krzesło „Lotos” zostało zgłoszone do konkursu na najlepszy mebel w ramach targów odbywających się w Bazylei w 1980 roku. Projekt zdobył główną nagrodę. Komisję zachwyciły kształt i innowacyjny mechanizm składania, przypominające kwitnący kwiat lotosu. Mimo to, krzesło nigdy nie zostało wprowadzone do seryjnej produkcji. W czasie stanu wojennego nikt nie był zainteresowany wcieleniem projektu w życie.

Po niemal 40 latach Politura wprowadziła krzesło do produkcji. „Lotos” jest w całości wykonany z certyfikowanego drewna bukowego i uszlachetniony olejem lub lakierowany. Krzesło może być przeznaczone do użytku wewnętrznego lub na zewnątrz, a mechanizm składania ułatwia przechowywanie.

Romuald Ferens urodził się w 1934 roku we Lwowie. W 1953 roku rozpoczął studia na Wydziale Technologii Drewna w Poznaniu. Od 1957 roku pracował w Lubawskiej Fabryce Mebli, następnie w Biurze Konstrukcyjno-Technologicznym Przemysłu Terenowego w Poznaniu, a po jego likwidacji – w Związku Spółdzielni Meblarskich. W 1984 roku, po latach starań, Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało projektantowi uprawnienia do wykonywania zawodu artysty-plastyka w dziedzinie architektury wnętrz.

Politura przywróciła już „życie” kilku interesującym projektom zapomnianych polskich mebli. Wśród nich są m.in. oryginalne krzesło „H 106” z 1967 roku, zaprojektowane przez prof. Edmunda Homę oraz zestaw składający się z fotela i stolika „R-1378” z 1962 roku (projekt: Janusz Różański).


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ