Noboru Nakamura, autor projektu fotela Poäng. Fot. IKEA

Noboru Nakamura, autor projektu fotela Poäng. Fot. IKEA

  • Autor: mg
  • 04 paź 2016 09:22 (aktualizacja: 07 paź 2016 13:52)

Projektant opowiada o kultowym fotelu

IKEA wprowadziła fotel "Poäng" do asortymentu 40 lat temu. Od tego czasu stał się on jednym z najpopularniejszych produktów w ofercie szwedzkiej marki. Ikonę skandynawskiego designu stworzył japoński projektant, Noboru Nakamura, który opowiada o pracy projektant i niuansach procesu twórczego.

Noboru Nakamura w 1931 roku ukończył techniczną szkołę średnią w Sapporo i rozpoczął pracę u producenta mebli. Tak naprawdę nie zacząłem mojej zawodowej kariery jako projektant. Początkowo zgłębiałem procesy produkcyjne w fabrykach, aby zrozumieć system produkcyjny - opowiada projektantDzięki znajomości z panem Kawakami Nakamura otrzymał możliwość współpracy z Sture Engiem, znanym szwedzkim projektantem, i osiadł w Szwecji.

Według Nakamury, prawdziwy projektant powinien pojawiać się raz na 100 lat. Jego zdaniem, projektant jest bardziej ceniony jako twórca niż tylko jako producent. Produkty powinny mieć wartość ponadczasową. I wyjaśnia: istnieją trendy i mody, które mogą mieć wpływ na to, co zostaje zaprojektowane i wyprodukowane. Następnie dodaje: zawsze powinniśmy zadawać sobie pytanie, czym są dobre rzeczy, a nie tylko czy są one drogie, czy tanie.

Powodem, dla którego ciągnęło mnie do północnej Europy, był fakt, że tamtejsze wzornictwo posiada kreatywne elementy, niezbędne dla ludzi. Skandynawskie produkty są przyjemne, zabawne oraz kojące w dotyku i w użyciu, a każdy z nich ma istotne znaczenie i wartość. Widziałem, jak były one projektowane i wytwarzane – zrobiło to na mnie ogromne wrażenie i stanowiło inspirację do mojej pracy - twierdzi Noboru Nakamura.

Nakamura podkreśla, jak ważna jest możliwość dotykania produktów. Uważa, że zdjęcia jedynie pokazują ich wygląd. A dokładniej: nigdy nie zrozumiesz prawdziwej wartości produktów, jeśli ich nie wypróbujesz. Tego właśnie nauczyłem się w krajach Europy Północnej. To prawdziwa istota designu. Dla Noboru Nakamury sama istota tkwi w naturze, która wzbogaca nas duchowo.

Noboru Nakamura wyjaśnia, że wynalazł wspornik mający strukturę w kształcie litery U, zapewniający możliwość bujania się w pewnym zakresie, dzięki wykorzystaniu formowanej sklejki. I tak wpadł
na pomysł projektu pierwszego fotela "Poäng". Fotel nie powinien być meblem, który wiąże i zatrzymuje siedzącego. Powinien być raczej narzędziem, zapewniającym nam bogactwo emocjonalne i tworzącym przestrzeń uwalniającą nas od stresu. Dla Nakamury taki ruch ma sens i wartość samą w sobie.

Opowiadając o swoich doświadczeniach z IKEA w zakresie projektowania, Nakamura dodaje: Czterdzieści lat to dość długi okres. I nie jest to tylko kwestia czasu. Chodzi również o osoby, które regularnie korzystają z moich produktów. To dlatego nadal są one na rynku. Wydaje się, że naprawdę sporo klientów doceniło je, z czego jestem zadowolony i dumny.

Noboru Nakamura o istocie projektowania i fotelu "Poäng":

Powodem, dla którego ciągnęło mnie do północnej Europy, był fakt, że tamtejsze wzornictwo posiada kreatywne elementy, niezbędne dla ludzi. Skandynawskie produkty są przyjemne, zabawne oraz kojące w dotyku i w użyciu, a każdy z nich ma istotne znaczenie i wartość”.

Czterdzieści lat to dość długi okres. I nie jest to tylko kwestia czasu. Wydaje się, że naprawdę sporo klientów doceniło moje produkty, z czego jestem zadowolony i dumny”.

Fotel nie powinien być meblem, który wiąże i zatrzymuje siedzącego. Powinien być raczej narzędziem, zapewniającym nam bogactwo emocjonalne i tworzącym przestrzeń uwalniającą nas od stresu”.

Nigdy nie zrozumiesz prawdziwej wartości produktów, jeśli ich nie wypróbujesz”.

Wzornictwo posiada kreatywne elementy, niezbędne dla ludzi. Produkty są przyjemne, zabawne oraz kojące w dotyku i w użyciu, a każdy z nich ma istotne znaczenie i wartość”.

Sama esencja, jak sądzę, tkwi w naturze, która wzbogaca nas duchowo. A najważniejsze jest to, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie”.

Wszystkie produkty powinny mieć ponadczasową wartość, niezależnie od trendów i mód, które wpływają na to, co projektujemy i tworzymy”.

Z doświadczenia wiem, że wspornik o strukturze w kształcie litery U umożliwia bujanie się w pewnym zakresie, dzięki wykorzystaniu formowanej sklejki”.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ