Fot. Łódź Design Festival

  • Autor: mg
  • 13 cze 2017 19:48 (aktualizacja: 14 cze 2017 08:06)

Trwa nabór projektów do konkursu "make me!"

Jeszcze do 2 lipca można zgłaszać projekty do jubileuszowej, 10. już edycji konkursu "make me!". W tym roku pula wszystkich nagród wynosi 30 tys. zł. Celem konkursu jest wyłonienie młodych projektantów w wieku od 20 do 35 lat, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę w świecie designu.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym, na podstawie przesłanych formularzy, wybieranych jest około 20 najlepszych prac, które następnie będą prezentowane podczas Łódź Design Festival. W drugim etapie zostaje wyłoniony zwycięzca, który otrzyma nagrodę główną w wysokości 20 tys. zł.

Pomysł na stworzenie konkursu "make me!" narodził się przy okazji drugiej edycji Łódź Design Festival. Organizatorzy za cel postawili sobie stworzenie wydarzenia, które pomoże zaistnieć młodym i zdolnym projektantom. Początkowo obejmował prace polskich twórców, jednak z każdym rokiem zyskiwał na znaczeniu i popularności, stając się inicjatywą międzynarodową.

"Make me!" to konkurs otwarty na artystów młodego pokolenia, pozwalający na dużą swobodę tworzenia. Do projektu można bowiem zgłaszać prace z zakresu wzornictwa przemysłowego, grafiki i architektury czy mody. Technika oraz wykorzystywane materiały są dowolne, od ceramiki, szkła po drewno, sklejki oraz inne tworzywa. Co ważne, konkurs dedykowany jest nie tylko designerom, ale także adeptom kierunków artystycznych i projektowych. Dzięki temu stwarza niepowtarzalną okazję do tego, by zaistnieć w branży i rozpocząć współpracę z dużymi przedsiębiorstwami. Laureaci poprzednich edycji są tego najlepszym przykładem. Dziewczyny z Beza Projekt działają wspólnie z renomowaną marką Meble Vox, Jan Lutyk podjął współpracę z Balagan Studio, marką zajmującą się wzornictwem – mówi Aleksandra Kietla, rzecznik prasowa, dyrektor ds. promocji Łódź Design Festival.

Konkurs "make me!" skupia designerów i artystów z całego świata. W poprzednich edycjach wzięło udział blisko 2.000 osób z 40 krajów, m.in. Hiszpanii, Holandii, Kolumbii, Włoch, Wielkiej Brytanii, USA, a nawet Chin, Korei Południowej czy Meksyku. Prace projektantów oceniane są przez grono ekspertów z dziedziny sztuki i designu, wśród których są: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Czesława Frejlich, Jacek Ryń, Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski oraz Michał Piernikowski.

Otwarty charakter konkursu, a także możliwość świadomego kształtowania siebie i porównywania własnych pomysłów z pracami innych designerów to największa wartość "make me!". Uczestnicy prezentują różnorodne podejście do projektowania, co ciekawe – nie ma lepszych czy gorszych realizacji. Przedstawiają one jedynie inny sposób myślenia o projektowaniu. Każdy z nich stanowi odpowiedź na problem lub niezrealizowaną dotąd potrzebę w otaczającym nas świecie. To sprawia, że wyłonienie zwycięzcy jest dla nas dużym wyzwaniem. To już 10. jubileuszowa edycja konkursu, a zgłaszane prace wciąż potrafią nas zaskoczyć - pomysłem, estetyką czy techniką wykonania – mówi Czesława Frejlich, jurorka w konkursie "make me!".

Nabór do konkursu trwa do 2 lipca. Laureatów "make me!" poznamy w trakcie gali otwarcia 11. edycji Łódź Design Festival, 3 października br. w Łodzi.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ