Biznesmeblowy.pl

Wielofunkcyjny fotel z oferty firmy Gala Collezione, w zestawie z sofą.

Wypoczywać kreatywnie

  • Autor: Alicja Pietrowska
  • 27 gru 2013 18:00

Fotele, szezlongi, pufy to meble szczególne – trochę kaprys, trochę zbytek, ale jednak przede wszystkim prawdziwy komfort.

Najbardziej popularne i – co za tym idzie – najczęściej kupowane są fotele. Na rynku regularnie pojawiają się nowe, udoskonalone wersje, prawdziwe „maszyny do wypoczynku” charakteryzujące się ciekawą formą i pokryciem. Klasyczny ludwik, angielski uszak, szeroki, rozlewający się na boki albo wąski, osadzony na sztywnym stelażu – wybór jest duży. Wzornictwo popularnych foteli uzależnione jest od bieżącej mody. Nowoczesny design zawsze znajduje swoich klientów, stąd też takich foteli na rynku jest najwięcej. Zdarza się, że klienci uzupełniają zestawy wypoczynkowe fotelami o zupełnie odmiennej linii wzorniczej. Są dobierane na zasadzie stylistycznego lub kolorystycznego kontrastu do sofy czy narożnika, aby podkreślić ich autonomiczny charakter. Niemniej jednak najchętniej kupowane są pełne kolekcje, wprowadzające spójność wzorniczą w strefie wypoczynku. Tworzą harmonijną całość i ułatwiają aranżację wnętrza. – mówi Maciej Melwiński, brand manager HF Helvetia Furniture.

„Mobilne” siedzenie

Dynamizm ruchu to najważniejszy priorytet w projektowaniu modnych foteli. Niemalże normą jest wyposażanie ich w różnorodne funkcje regulujące nie tylko komfort siedzenia, ale także ułatwiające swobodny, nieskrępowany ruch np. obrót, półobrót, przesunięcie w tył, do przodu czy bujanie się. Hitem są zwłaszcza modele wyposażone w automaty (elektryczne bądź manualne) ułatwiające rozkładanie, mechanizmy regulacji wysokości i kąta nachylenia zagłówków i podnóżków. Są one cenione przede wszystkim ze względu na komfort, jaki pozwalają uzyskać, ale nie tylko. Drugą zaletą stosowania regulacji w fotelach jest fakt, że ma ona działanie prozdrowotne. Umożliwia zajęcie nie tylko komfortowej, ale również ergonomicznej i korzystnej dla zdrowia pozycji. Dzięki zagłówkom, podnóżkom, regulowanym oparciom możliwe jest odciążenie kręgosłupa i zachowanie wygodnej pozycji. Popularność mechanizmów regulacji jest obecnie bardzo duża, zwłaszcza wśród ludzi młodych.

Osoby z dysfunkcją ruchu mają też do wyboru inne rozwiązania, są to fotele tzw. pionizujące, poprawiające mobilność, a wraz z nią jakości życia osób niepełnosprawnych, chorych czy starszych. Chociaż z zewnątrz przypominają zwykły mebel, nie należy ich traktować w kategorii zwykłych foteli. Są one wyrobem medycznym stanowiącym technicznie zaawansowaną konstrukcję mającą na celu pomoc we wstawaniu z pozycji leżącej przez siedzącą do stojącej. Spełniają one też funkcję odciążającą, stabilizującą i relaksacyjną.

Jego wysokość szezlong

Formą pośrednią między fotelem a kanapą jest szezlong, czyli rodzaj kanapy umożliwiający odpoczynek w pozycji półleżącej. Podobnie jak fotele, mebel ten „lubi” towarzystwo kanap i sof, ale mogą także stać osobno. Warunek jest jeden – przestrzeń. A to jak się okazuje – biorąc pod uwagę wielkość mieszkania statystycznego Kowalskiego – element dość kłopotliwy do obejścia. Z tego względu – jak twierdzą handlowcy – szezlongi częściej zdobią witryny sklepów meblowych niż salony naszych domów. Szezlongi i leżanki są traktowane z lekką rezerwą. To dość duży mebel i w naszych salonach najczęściej brakuje dla niego miejsca. Ciągle traktowany jest jako element tzw. luksusowy i niestety... zbędny.

Szezlong, wbrew pierwszemu skojarzeniu, nadaje się nie tylko do gabinetu psychiatry. Doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz, domowych sal kinowych, kącików czytelniczych oraz jako mebel wypoczynkowy na taras. Ich wybór na rynku jest ogromny. Możemy wybierać spośród tych nowoczesnych, prostych w formie, klasycznych, stylizowanych na stare, na drewnianych nogach finezyjnie wygiętych, jak również tych w formie łódki na płozach z możliwością pełnej regulacji kąta nachylenia. Producenci oferują także szezlongi modułowe, budowane z segmentów, pozwalające na dobranie idealnego wariantu do wielkości pomieszczenia („BoraBora” firmy Mebelplast.) Możliwość swobodnej zmiany miejsca natomiast oferują te umiejscowione na kółkach („Mono” Tomka Augustyniaka dla firmy com.40).

WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce